«Επτάστερη» Άστον Βίλα επιβλήθηκε της Λίβερπουλ

Ιστορική νίκη για την Άστον Βίλα που διέσυρε την πρωταθλήτρια Λίβερπουλ με 7-2 για την τέταρτη αγωνιστική της Premier League.

Σε ένα ματς που θα μείνει για πάρα πολύ καιρό χαραγμένο στην μνήμη των φίλων της Άστον Βίλα και όχι μόνο. Με έναν εξωπραγματικό Όλι Γουάτκινς, ο οποίος έγινε ο δεύτερος παίκτης που πέτυχε χατ-τρικ κόντρα στη Λίβερπουλ στην Premier League, μετά από το 2010 και τον Ντίμιταρ Μπερμπάτοφ, και ακόμα ένα του ΜακΓκίν, η Άστον Βίλα προηγήθηκε με το ασύλληπτο 4-1 των πρωταθλητών Αγγλίας στο ημίχρονο του αγώνα.  Δύο γκολ του Τζακ Γκρίλις, ένα γκολ του Μπάρκλεϊ στο ντεμπούτο του και ακόμα ένα του Τρεζεγκέ, διαμόρφωσαν το ασύλληπτο 7-2.

Να σημειωθεί πως για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, δεν αγωνίστηκαν ούτε ακολούθησαν την αποστολή οι Χέντερσον, Μανέ, Τιάγκο, ο πρώτος επέστρεψε από τραυματισμό και οι δύο τελευταίοι λόγο κορονοϊού, αλλά και ο βασικός τερματοφύλακας Άλισον εξαιτίας τραυματισμού που αποκόμισε στην τελευταία προπόνηση.

Το ματς:

Η Άστον Βίλα με το «καλημέρα» στο ματς, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γουάτκινς μόλις στο 4′ έπειτα από λάθος της αμυντικής γραμμής των «κόκκινων». Ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ο Μπάρκλεϊ εξαπέλυσε ένα σουτ κεραυνό με το δεξί, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο 15′ η Λίβερπουλ ζήτησε πέναλτι σε πέσιμο του Σαλάχ μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε παίζεται.

Ο Ρόμπέρτο Φιρμίνο, ένα λεπτό αργότερα υποδέχθηκε άψογα την μπάλα, έκανε το απευθείας σουτ, ωστόσο ο Μαρτίνεζ είχε βγει έγκαιρα και απέκρουσε σωτήρια.

Στο 21ο λεπτό ο Αργεντινός τερματοφύλακας σε νέο τετ α τετ με τον Βραζιλιάνο επιθετικό, είπε νέο «όχι» στο αριστερό του σουτ, και έδιωξε σε κόρνερ.

Ο καταπληκτικός Όλι Γουάτκινς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 στο 22′, με τρομερό σουτ από την άκρη της περιοχής.

Ο Ντιόγκο Ζότα είχε καλή στιγμή να μειώσει το σκορ στο 28′, καθώς σούταρε από την κορυφή της εστίας, όμως ο Μαρτίνεζ απέκρουσε σε κόρνερ.

Τελικά το γκολ ήρθε για την Λίβερπουλ στο 33′ με τον Σαλάχ που εκτέλεσε στην κάτω αριστερή γωνία του τον Μαρτίνεζ και σκόραρε για το 2-1.

Στο 35′ ο Ισπανός τερματοφύλακας στάθηκε άτυχος, καθώς ο ΜακΓκιν δοκίμασε την τύχη του από το όριο της περιοχής, η μπάλα κόντραρε κάπου και τον ξεγέλασε, αφού κατέληξε στα δίχτυα του για τρίτη φορά και το σκορ έγινε 3-1.

Οι «χωριάτες» ήταν απλώς ασταμάτητοι και στο 39′ ο Τρεζεγκέ έκανε μία υπέροχη σέντρα στην περιοχή, ο Γουάτκινης με κεφαλιά βολίδα  έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι για το 4-1. Εδώ χρειάστηκε και η χρήση του VAR, ωστόσο το γκολ μέτρησε κανονικά.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό, ο Γκρίλις μοίρασε στον Μπάρκλεϊ, εκείνος εκτέλεσε από το όριο της περιοχής και έγραψε το 5-1, ενώ ταυτόχρονα πέτυχε και το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Βίλα.

Στο 60′ ο Φιρμίνο έσπασε όμορφα στον Σαλάχ, ο Αιγύπτιος σούταρε σχεδόν αμέσως, η μπάλα πήγε στο δεξί δοκάρι και μέσα για το 5-2.

Έξι λεπτά μετά το γκολ της ομάδας του Κλοπ, ο Γουάτκινς από εκτελεστής έγινε δημιουργός για τον Γκρίλις, που σούταρε από το όριο της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην εστία του Αντριάν για το 6-2.

Στο 75′ ο Γκρίλις έφυγε στην αντεπίθεση και στο τετ α τετ με τον Αντριάν, νίκησε τον Ισπανό για έβδομη φορά στο παιχνίδι για το 7-2. Αυτό ήταν το δεύτερο προσωπικό γκολ του Γκρίλις.

Ο Ζότα στο 83΄βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή και έκανε την κεφαλιά με κατεύθυνση το αριστερό δοκάρι, αλλά ο Μαρτίνεζ προέβη σε ακόμα μία σωτήρια επέμβαση.

Ο Γουάτκινς επιχείρησε έξυπνο σουτ μέσα από την περιοχή η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ισπανού στο 85ο λεπτό.

Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά και ο διαιτητής σφύριξε την λήξη. Τελικό σκορ 7-2.

Άστον Βίλα (Ντιν Σμιθ): Μαρτίνεζ, Κας (80′ Ελμοχαμάντι), Κόνσα, Μινγκς, Τάργκετ, Λουίζ (80′ Νακάμπα), ΜακΓκιν, Χασάν (87′ Τραορέ), Μπάρκλεϊ, Γκρίλις, Γουάτκινς.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αντριάν, Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ, Γκόμεζ (61′ Τζόουνς), Άρνολντ, Βαϊνάλντουμ, Φαμπίνιο, Κεϊτά (46′ Μιναμίνο), Ζότα, Φιρμίνο (68′ Μίλνερ), Σαλάχ.