Ο Γούτας “σκότωσε” και την ΑΕΚ

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Ατρόμητο που κέρδισε την ΑΕΚ, με σκόρερ πάλι τον Γούτα. Όλα στραβά και ανάποδα για την Ένωση.

Ο Ατρόμητος επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στο Περιστέρι, για την 4η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1.

Το τέρμα για τους Περιστεριώτες σημείωσε ο Γούτας, πάλι με κεφαλιά. “Έκανε” σεφτέ η ομάδα του Περιστερίου που πήρε την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα, εν αντιθέσει με τους “κιτρινόμαυρους” που δέχτηκαν την πρώτη τους ήττα.

Κόκκινη κάρτα από το 38′ δέχτηκε ο Μανταλος, ενώ ο Λιβάι Γκαρσία τραυματίστηκε στο 15ο λεπτό, με τις πρώτες εκτιμήσεις να δείχνουν βαριά θλάση, αύριο (5/10) θα επανεκτιμηθεί η κατάστασή του.

“Μαύρη Κυριακή” για την ΑΕΚ, αν αναλογιστεί κανείς ότι ηττήθηκε και στο μπάσκετ, στον τελικό του BCL από την Μπούργος και δεν κατάφερε να σηκώσει το τρόπαιο.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό της στον αγώνα, με τον Ατρόμητο να προσπαθεί να βρει τα πατήματά του.

Στο 6′ λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΚ. Μετά από παράλληλη σέντρα του Λόπες, ο Γκάλο δεν έδιωξε σωστά, με τη μπάλα να καταλήγει στον Λιβάγια, ο οποίος σε καλό σημείο, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 14ο λεπτό ο πιο δραστήριος παίκτης της Ένωσης, ο Λιβάι Γκαρσία τραυματίστηκε (πιθανόν να έπαθε τράβηγμα) και έγινε αναγκαστική αλλαγή. Στη θέση του πέρασε ο Κρίστισιτς.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ΑΕΚ έδειχνε να επηρεάστηκε από τον τραυματισμό του Γκαρσία και ο Ατρόμητος ισορρόπησε το παιχνίδι.

Στο 25ο λεπτό οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν με τον Γούτα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάλο, ο Γούτας πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Τσιντώτα, κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος του, κράτησε μπάλα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν εκνευριστεί.

Στο 38ο λεπτό οι Περιστεριώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Χαρίση, που έκανε την ατομική ενέργεια και με διαγώνιο σουτ από τα αριστερά, ανάγκασε τον Τσιτώντα σε μεγάλη απόκρουση.

Ο εκνευρισμός της ΑΕΚ φάνηκε και από την ενέργεια του Μάνταλου, που στο 35ο λεπτό με κλωτσιά στον αντίπαλο, δέχτηκε την κόκκινη κάρτα και άφησε την Ένωση με δέκα παίκτες.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι με τον Λιβάγια είχαν μια καλή στιγμή, όμως το σουτ του πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία, να κάνουν δύο τα τέρματα τους. Στο 49ο λεπτό μετά από αντεπίθεση, ο Κωτσόπουλος έκανε την ατομική ενέργεια, πάτησε στην περιοχή και μετά από αρκετές κόντρες, σούταρε υπό πίεση, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η ΑΕΚ έχοντας και παίκτη λιγότερο, προσπάθησε να επιτεθεί, με τον Ατρόμητο να κλείνει τους χώρους στα μετόπισθεν και να προσπαθεί με αντεπιθέσεις.

Στο 71′ οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία, μετά από σέντρα του Νάτσου ο Γιακουμάκης πήρε την κεφαλιά εξ επαφής, όμως ο Τσιτώντας απέκρουσε σωτήρια για την ΑΕΚ.

Στο επόμενο λεπτό οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Ολιβέιρα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Γούτα να μην διώχνει καλά και η μπάλα στρώθηκε στον Λόπες, ο οποίος σούταρε δυνατά, με τον Γιαννιώτη να διώχνει δύσκολα.

Στο 78′ νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, ο Ολιβέιρα έκανε τη σέντρα-σουτ από τα δεξιά, με τον Καρίμ να κάνει την προβολή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.

Μέχρι το τέλος κυριάρχησε το “άναρχο” παιχνίδι, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να ισοφαρίσει και τον Ατρόμητο να κρατάει τη νίκη, για το τελικό 1-0.

Κίτρινες: Σάλομον, ΓούταςΛόπες, Κρίστισιτς

Κόκκινη: Μάνταλος

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γούτας, Ρισβάνης, Γκάλο, Νάτσος, Κιβρακίδης, Χαρίσης (79′ Ούμπιντες), Σάλομον (46′ Μπουσούλατζιτς), Ενσικουλού (66′ Ραμπέγιο), Κωτσόπουλος (77′ Χριστοδουλόπουλος), Μανούσος (66′ Γιακουμάκης)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι (66′ Χνιντ), Λόπες (90+3′ Σαμπανάτζοβιτς), Σιμόες (66′ Ολιβέιρα), Σάκχοφ, Μάνταλος, Γκαρσία (15′ Κρίστισιτς), Λιβάγια, Ανσαριφάρντ