Eredivisie: Διέλυσε την Αϊντχόφεν ο Άγιαξ!

Νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της Ολλανδίας ο Άγιαξ που διέλυσε με 5-0 την Αϊντχόφεν

Ο Άγιαξ επικράτησε με 5-0 της Αϊντχόφεν στο Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, για την 10η αγωνιστική της Eredivisie.

Ο Αίαντας προηγήθηκε με τον Μπεργκίς στο 19ο λεπτό, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Τεν Χαγκ πήρε «φωτιά» και σημείωσε άλλα τέσσερα τέρματα με τους Αλέ (56′), Άντονι (66΄), Κλάασεν (76′) και Τάντιτς (90+1′).

Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 25β και άνοιξαν τη διαφορά τους στους τέσσερις βαθμούς από τη δεύτερη Αϊντχόφεν, αφήνοντας την στους 21β.