Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Λίβερπουλ: Πάρτι μέσα στο «Όλντ Τράφορντ»

Η Λίβερπουλ διέλυσε εκτός έδρας την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Για την 9η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Λίβερπουλ είχε εύκολο έργο στο «θέατρο των ονείρων» καθώς διέσυρε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 5-0. “Σειρήνες”… απόλυσης για τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «ρεντς» μπήκαν με το γκάζι πατημένο καθως έπνιξαν από τα πρώτα λεπτά την άμυνα των «κόκκινων διαβόλων». Στο 5’ ο Κειτά άνοιξε το σκορ, μετά το γκολ η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Γιουνάιτεντ  να φέρει το ματς στα ίσια. Διότι ο Ζότα διεύρυνε το δείκτη του σκορ στο 14’. Στο 38’ ο Μο Σαλάχ πήρε το όπλο του και πέτυχε το 3-0, λίγο αργότερα ο Αιγύπτιος σημείωσε το 4-0 στο 45’+5’.

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ μπήκε όπως και στο πρώτο μέρος καθως στο 50’ ο Σαλαχ έκανε χατ-τρικ και έσπρωξε στο καναβάτσο το σύνολο του Σόλσκιερ.

Πλέον η Λιβερπουλ ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πίσω από την Τσέλσι κι έναν πάνω από τη Μάντσεστερ Σίτι.  Μάλιστα με τα σημερινά του γκολ ο Αιγύπτιος σούπερ σταρ των «κόκκινων» έγραψε ιστορία, καθώς έφθασε τα 107 γκολ και ξεπέρασε τον θρυλικό Ντιντιέ Ντρογκμπά, που είχε πετύχει 104 τέρματα, στην πρώτη θέση των Αφρικανών σκόρερ όλων των εποχών στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Να σημειωθεί πως στο 60’ η Γιουνάιτεντ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πολ Πογκμπά, μετά από σκληρό φάουλ στον Κεϊτά, ο οποίος αποχώρησε από το γήπεδο με φορείο.