Eredivisie: Mαέστρος ο Δουβίκας, γκέλα για Αϊντχόφεν

Ήττα για την Αϊντχόφεν, στην κορυφή με εύκολη νίκη ο Άγιαξ.

Για την 11η αγωνιστική της Eredivisie, ο Άγιαξ πανηγύρισε άνετη νίκη με 4-1 επί της Βαλβάικ. Για τον «Αίαντα» ο Μπεργκχάους άνοιξε το σκορ στο 22′ για τους γηπεδούχους ισοφάρισε ο Κλεμέντ.

Ο Μπεργκχάους στο 56’ έκανε το 1-2 , για τους φιλοξενούμενους  ο Μπρόμπεϊ με τα δύο του γκολ στο 62′ και στο 81′ έδωσε την νίκη.

Η Ουτρέχτη μετά από σπουδαία εμφάνιση νίκησε με 3-1 τη Σπάρτα Ρότερνταμ. Για τους γηπεδούχους πολύ καλή απόδοση είχε και ο Τάσος Δουβίκας, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του στο 48ο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Βασίλης Μπάρκας ήταν για μια ακόμη φορά κάτω από τα δοκάρια.

Νωρίτερα, η Αϊντχόφεν υπέστη οδυνηρή ήττα σήμερα στο Γκρόνιγκεν από την τοπική ομάδα με 4-2 και έμεινε τέσσερις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Αγιαξ.

Στο μεταξύ, η Εξέλσιορ με τον Λάζαρο Λάμπρου στην αρχική ενδεκάδα της νίκησε την Αλκμααρ με 2-1 και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.  Ο Παντελής Χατζηδιάκος αγωνίστηκε στο δεξί άκρο της άμυνας των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ηττήθηκαν και δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Χέερενδειν πήρε την εύκολη νίκη με 3-1 στην έδρα της Φόλενταμ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Χόιντονκ 24’, ο Μέχρεν στο 43’ έκανε το 1-1. Οι Κοχλερ και Σαρ (85’& 87’) έδωσαν τους τρείς βαθμούς.