Serie A: Διπλό της Νάπολι στη Ρώμη και “καλπάζει” στην κορυφή

“Τρένο” στην κορυφή της Serie A η Νάπολι που νίκησε τη Ρόμα στο «Ολίμπικο» για την 11η αγωνιστική.

Νάπολι απέδειξε σε ένα ακόμη ντέρμπι της Serie A, γιατί θεωρείται το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Το βράδυ της Κυριακής νίκησε την Ρόμα στο «Ολίμπικο» με 1-0 και, πλέον, μετρά 3Χ3 απέναντι σε ομάδες που διεκδικούν το πρωτάθλημα και, μάλιστα, εκτός έδρας (είχαν προηγηθεί τα «διπλά» επί των Μίλαν και Λάτσιο με 2-1).

Ο Βίκτορ Οσιμέν στο 81ο λεπτό έκρινε το μεγαλύτερο ματς της 11ης αγωνιστικής της Serie A, χαρίζοντας στους «παρτενοπέι» το 7ο συνεχόμενο «τρίποντο» και 9ο συνολικά, με την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι να παραμένει αήττητη (9-2-0).

Για τους «Ρωμαίους» η πρώτη ήττα μετά από τρία συνεχόμενα «τρίποντα» τους έφερε στο -7 από την κορυφή.

Νωρίτερα, μεγάλη νίκη πέτυχε σήμερα η Λάτσιο μέσα στο Μπέργκαμο επί της Αταλάντα με 2-0.

Η ομάδα της Ρώμης ήταν καλύτερη και πρόσθεσε στο ενεργητικό της τους τρεις βαθμούς με τα γκολ των Ζακάνι (10′) και Αντερσον (72′). Με τη νίκη αυτή η Λάτσιο έπιασε τη σημερινή αντίπαλο της στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η Μπολόνια πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα επικρατώντας στην έδρα της Λέτσε με 2-0, παίρνοντας απόσταση από τη ζώνη του υποβιβασμού. Νωρίτερα, σπουδαίο διπλό πέτυχε στο «Φρίουλι» η Τορίνο επικρατώντας της Ουντινέζε με 2-1.

Η «γκρανάτα» προηγήθηκε με τον Αϊνα (14′), η ομάδα του Ούντινε ισοφάρισε με τον Ντεουλοφέου (26′), αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν τη μεγάλη νίκη με το γκολ του Πελέγκρι στο 69ο λεπτό.