Eredivisie: Με 7αρα πάτησε κορυφή ο Άγιαξ

Ξέσπασε με εφτά γκολ στην Εξέλσιορ ο Άγιαξ.

Για την 10η αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος, η Εξέλσιορ πλήρωσε το μάρμαρο των  δύο συντριβών που υπέστη τις δύο τελευταίες εβδομάδες ο Άγιαξ από τη Νάπολι στο Champions League.

Ο “Αίας” συνέτριψε τους νεοφώτιστους με 7-1 στην έδρα του και πάτησε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, μετά την ήττα της Αλκμάαρ.

Δύο γκολ σημείωσε ο Μπρόμπεϊ (44′, 60′) κι από ένα οι Σάντσες (15′), Μπερχούις (26′), Τάντιτς (65′), Μπερχβάιν (76′) και Κούντους (82′) για τον Άγιαξ, ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον ομογενή Νικόλα Αγραφιώτη.

H Αϊντχόφεν διέλυσε με 6-1 την  Ουτρέχτη πετυχαίνοντας την δεύτερη διαδοχική της νίκη. Η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ μόλις στο 8’, με τον Τσάβι Σιμόνς.

Στο 24 η Ουτρέχτη ισοφάρισε. Ο Σάντερ Φαν ντε Στρεκ ήταν στη σωστή θέση τη σωστή στιγμή για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Η ομάδα του Φαν Νίστελρόι, ανέβασε την απόδοσή της και στο 33 προηγήθηκε με τον Τιλ που με εξαιρετικό σουτ δεν άφησε περιθώρια στον Μπάρκα. Ο ίδιος παίκτης στο 38΄ πέτυχε το 3-1.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό για να φτάσουν σε επιβλητική νίκη. Στο 60΄ο Σιμόνς έκανε το 4-1 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Ο ΕΛ Γκάζι στο 86΄με κεφαλιά έκανε το 5-1 και ο ίδιος παίκτης στο 90΄με το δεύτερο του γκολ στο ματς και το πρωτάθλημα έγραψε το τελικό 6-1.