Ligue 1: Καθάρισε με Νέιμαρ η Παρί ΣΖ τη Μαρσέιγ

Το γκολ του Νέιμαρ έκρινε την αναμέτρηση της Παρί Σεν Ζερμέν με τη Μαρσέιγ

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 1-0 της Μαρσέιγ στο Παρκ ντε Πρινς, στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Η Παρί έδειξε χαρακτήρα στο μεγάλο ματς με τους Μασσαλούς κι έφτασε στην 9η νίκη της στο πρωτάθλημα, χάρις στο γκολ του Νέιμαρ, μετά από ασίστ του Εμπαπέ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου,

Η Μαρσέιγ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Ζιζό στο 72′ με απευθείας κόκκινη.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Γκαλτιέ αύξησε τη διαφορά της απ’ τη δεύτερη Λοριάν, στους τρεις βαθμούς και έφτασε τους 29β, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους 23β.

Στρασμπούρ-Λιλ 0-3 (41΄ πέν., 76΄ Ντέιβιντ, 80΄ Καμπελά)

Λοριάν-Ρεμς 0-0

Λανς-Μονπελιέ 1-0 (68΄ Σαΐντ)

Τουλούζ-Ανζέ 3-2 (9΄ Ντεγέγκερε, 39΄ πεν. Φαν Ντεν Μπούμεν, 66΄ Σπίερινγκς – 32΄ Μπενταλέμπ, 90-+2΄ Σαλαμά)

Ρεν-Λυών 3-2 (38΄,77΄ Τεριέ, 47΄ Γκουϊρί – 23΄,72΄ Λακαζέτ)

Τρουά-Αζαξιό 1-1 (76΄ Τζάκσον Πορόσο – 88΄ Ελ Ιντρίσι)

Οσέρ-Νις 1-1 (42΄ Ντα Κόστα – 20΄ Ντελόρ)

Ναντ-Μπρεστ 4-1 (35΄ Σιμόν, 36΄ Γκανάγκο, 71΄ Μοσταφά Μοχάμεντ, 88΄ Σισοκό – 18΄ Φαντιγκά)

Μονακό-Κλερμόν 1-1 (31΄ Εμπολό – 53΄ Άντριτς)

Παρί Σεν Ζερμέν-Μαρσέιγ 1-0 (45΄+1΄ Νεϊμάρ)