Eredivisie: Μόνος στην κορυφή ο Άγιαξ, έχασε έδαφος η Φίτεσε

Ο Άγιαξ βρίσκεται μόνος του στην κορυφή της βαθμολογίας με «5άρα», εκμεταλλευόμενος την ισοπαλία της Φίτεσε. Χωρίς νικητή το Τβέντε-Αϊντχόφεν.

Το τέλος της 9ης αγωνιστικής στην Eredivisie βρήκε μόνο του τον Άγιαξ στην κορυφή. Ο «Αίαντας» συνέτριψε με 5-0 την Χέρακλες, στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» και έφτασε τους 24 βαθμούς. Τα τέρματα της ομάδας του Άμστερνταμ πέτυχαν οι Τραορέ (6′), Νέρες (29′), Λαμπάντ (36′, 77′) και Τάντιτς (57′).

Στην δεύτερη θέση και στο -2 έπεσε η Φίτεσε, μετά την ισοπαλία που παραχώρησε εκτός έδρας, απέναντι στην Γκρόνιγκεν με 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γιόστεν στο 29ο λεπτό, αλλά η Φίτεσε ισοφάρισε στο 45′ με τέρμα του Οπεντά.

Το ντέρμπι της αγωνιστικής ανάμεσα στην Τβέντε και την Αϊντχόφεν δεν έβγαλε νικητή, λήγοντας 1-1. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με τον Μάλεν στο 8′, ενώ ο Ζαχάβι έχασε πέναλτι στο 44ο λεπτό. Ότι δεν κατάφερε ο Ισραηλινός για την Αϊντχόφεν, το πέτυχε ο Ντανίλο για τη Τβέντε 63′ κάνοντας το τελικό 1-1. Στην 4η θέση με 20 βαθμός η Αϊντχόφεν, δύο βαθμούς πιο κάτω η Τβέντε.

Η Βίλεμ του Βαγγέλη Παυλίδη επικράτησε 2-1 της Φένλο του Γιώργου Γιακουμάκη, με τους δύο Έλληνες επιθετικούς να σκοράρουν για τις ομάδες τους. Οι δύο Έλληνας επιθετικοί έχουν από τέσσερα και οκτώ τέρματα αντίστοιχα στο πρωτάθλημα και βρίσκονται σε εξαιρετική φόρμα.