Eredivisie: Νίκες για Άγιαξ και Αϊντχόφεν

Έφτασαν σε άνετες νίκες οι Άγιαξ, Αϊντχόφεν και Χέρενφεν.

Για την 1η αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος, ο Άγιαξ ήταν οδοστρωτήρας με την  Χέρακλες καθως την ισοπέδωσε με τέσσερα γκολ. Ο «Αίαντας» έδειξε καλά δείγματα γραφής ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος. Η Αϊντχόφεν πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Ουτρέχτης.

Ο Άγιαξ αντιμετώπιζε στο «Άμστερνταμ Αρίνα» τη Χέρακλες και την φιλοδώρησε με 4 γκολ. Αρχικά στα πρώτα λεπτά ο Άγιαξ  δυσκολεύτηκε ωστόσο όσο περνούσαν τα λεπτά βρήκε το ρυθμό κι έφτασε στην άνετη επικράτηση.

Σκόρερ των φιλοξενούμενων  ήταν οι Μέντιτς στο 45’ +8’, Κούντους στο 75’, Μπεργκβάιν στο 85’ και 96’ με πέναλτι. Για τους φιλοξενούμενους, είχε ανοίξει το σκορ ο Ενχελς στο 45+5’.

Η Αϊντχόφεν πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Ουτρέχτης στο «Φίλιπς Στάντιον». Οι κυπελλούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ανωτερότητά τους κι επικράτησαν με τα τέρματα των Λανγκ στο 45’+4 και Φέρτεσεν στο 77’.

Στο «Αμπελ Λένστρα» η Χέρενφεν νίκησε με 3-1 τη Βάαλβαικ χωρίς να δυσκολευτεί.

Τέλος, με το «διπλό», 2-1, «δραπέτευσε» από την έδρα της Τσβόλε η Σπάρτα Ρότερνταμ.