La Liga: Άνετο διπλό για τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαν Μαμές»

Νίκη για την Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαν Μαμές» απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Για την πρώτη αγωνιστική της La Liga, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 0-2 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές».

Οι «Μερένγκες» προηγήθηκαν στο 28’ με απίστευτη προσπάθεια του Ροντρίγκο. Ο Βραζιλιάνος πήρε τη μπάλα στην περιοχή και με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία νίκησε τον Σιμόν.

Στο 36ο λεπτό ο Μπέλιγχαμ στο επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα της «Βασίλισσας», πέτυχε φανταστικό γκολ με πλασέ στην κίνηση μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Στην επανάληψη, αμφότερες οι ομάδες κυνήγησαν το γκολ, ωστόσο το 2-0 για τη Ρεάλ παρέμεινε.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (49′) και ενώ πίεζε έναν αντίπαλό του, ο Μιλιτάο έπεσε στο χορτάρι και πονώντας πολύ στο γόνατο του αριστερού του ποδιού. Ο Βραζιλιάνος έφυγε από το γήπεδο με δάκρυα στα μάτια και προκαλώντας την εντονότατη ανησυχία στις τάξεις του συλλόγου.

Νωρίτερα, Ρεάλ Σοσιεδάδ και Τζιρόνα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1. Μόλις στο 5ο λεπτό, ο Κούμπο έκανε το 1-0 με απευθείας σουτ στην αριστερή γωνία. Η Τζιρόνα έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε με κοντινό σουτ του Αρτέμ Ντοβμπίκ για το 1-1.

Στο πρώτο της παιχνίδι στη μεγάλη κατηγορία μετά από πέντε χρόνια η Λας Πάλμας υποδέχθηκε τη Μαγιόρκα στο «Εστάδιο Ντε Γκραν Κανάρια».  Το σκορ άνοιξε ο Βιέρα στο 29ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 70’ με τον Ράιγιο έπειτα από ασίστ του Σέρτζι Νταρντέρ, ο οποίος λίγες ώρες μετά την ανακοίνωσή του από τη Μαγιόρκα, έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο, και ήταν από τους πολυτιμότερους για την ομάδα του.