Eredivisie: Νίκη στο ντέρμπι και κορυφή για Άγιαξ

Ο Άγιαξ νίκησε την Αϊντχόφεν στο ντέρμπι της αγωνιστικής και ανέβηκε στην κορυφή.

Στο Φιλιπς Στέιντιον, ο Άγιαξ απέδρασε με 1-2 κόντρα στην Αϊντχόφεν ενόψει της 20ης αγωνιστικής της Eredivisie και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο “Αίαντας” πήρε κεφάλι στο σκορ στο 34ο λεπτό με τον Μπρόμπεϊ. Ο Τάντιτς γύρισε την μπάλα στην περιοχή εκεί που ήταν ο Μπρόμπεϊ που σε κενή εστία έβαλε σε θέση οδηγού τον Άγιαξ.

Η Αϊντχόφεν βρήκε απάντηση στο 53ο λεπτό με τον Μάριο Γκέτσε. Ο Γερμανός συνεργάστηκε με τον Βίρμαν και πλάσαρε ιδανικά τον Ονανά.

H oμάδα του Ντε Μπος βρήκε το γκολ που του έδωσε το διπλό στο 74ο λεπτό. Ο Μαζραουί βρέθηκε στην περιοχή και με ένα διαγώνιο σουτ νίκησε τον Ντρόμελ.

Σκόρερ: 53′ Γκέτσε – 34′ Μπρόμπεϊ, 74′ Μαζραουί

Κάρτες: 27′ Ομπίσμπο, 79′ Μάουρο Τζούνιορ, 82′ Γκουτιέρεζ – 24′ Άλβαρεζ

Αϊντχόφεν( Σμιντ): Ντρόμελ, Τέζε, Μποσκάγκλι, Ομπίσμπο, Μάουρο Τζούνιορ, Βαν Γκίνγκελ (63′ Μένε), Γκουτιέρεζ (87′ Βερτέσεν), Βίρμαν (87′ Ζάχαβι), Ντόαν (87′ Μπρούμα), Γκέτσε, Γκάκπο

Άγιαξ (Ντε Μπος): Πασβίρ, Μαρτίνεζ, Τίμπερ, Μαζραουί (92′ Ρεντς), Μπλιντ, Μπεργκίς, Άλβαρεζ, Γκράβενμπερχ (70′ Κλάασεν), Τάντιτς, Άντονι, Μπρόμπεϊ (36′ Ντανίλο)