Eredivisie: Νικηφόρα ξεκίνησαν η Τβέντε και η Άλκμααρ

Με το δεξί μπήκε η Τβέντε με την Άλκμααρ σκόραρε ο Παυλίδης.

Για την 1η αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος η Τβέντε νίκησε εύκολα την Αλμέρε. Η Άλκμααρ ισοπέδωσε την Γκόου Αχέντ Ιγκλς.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε η Τβέντε καθώς συνέτριψε την Αλμέρε με 4-1, Πρόπερ (59΄) και Φλαπ (66΄) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα από το Ενσέντε, η Αλμέρε Σίτι μείωσε με τον Ποστ στο 72΄, πριν ο Φαν Βολφσβίνκελ διαμορφώσει το τελικό σκορ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις (90+2΄, 90+4΄).

Η AZ προηγήθηκε με τον Τζόρντι Κλάσιε στο 4΄, ενώ ο Βαγγέλης Παυλίδης διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 15΄. O Έλληνας ποδοσφαιριστής αναδείχτηκε μάλιστα man of the match!

Η Άλκμααρ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 στο 51΄ με τον Ρούμπεν Φαν Μπόμελ (από ασίστ του Παυλίδη), ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 66΄ με τον Φίλιπ Ρόμενς. Στη συνέχεια, όμως, η Αλκμααρ πέτυχε άλλα δύο τέρματα, με πέναλτι του Ντάνι Ντε Βιτ στο 87΄ και γκολ του Μάικελ Λάχντο στις καθυστερήσεις (90+3΄), και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παυλίδης και ο Παντελής Χατζηδιάκος (παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα) αγωνίστηκαν σε όλη τη διάρκεια του ματς με τους γηπεδούχους.

Από εκεί και πέρα, η Φορτούνα Σιτάρντ του Δημήτρη Σιόβα «έκοψε» βαθμούς από τη Φέγενορντ, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) στο Ρότερνταμ. Ο διεθνής κεντρικός αμυντικός (παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα) αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά με τους φιλοξενούμενους, την ώρα που στην αποστολή της Φέγενορντ είχε συμπεριληφθεί ο Κώστας Λάμπρου, χωρίς να χρησιμοποιηθεί.