Premier League: Ισόπαλο το πρώτο ντέρπι της χρονιάς ανάμεσα σε Τσέλσι και Λίβερπουλ

Χωρίς νικητή το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στην Premier League, καθώς Τσέλσι και Λίβερπουλ έμειναν στο 1-1.

Σε ένα υπέροχο ματς για την 1η αγωνιστική της Premier League, Τσέλσι και Λίβερπουλ έμειναν ισόπαλες με 1-1 στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Οι ομάδες παρατάχθηκαν αλλαγμένες στον αγωνιστικό χώρο και αμφότερες είχαν εξαιρετικό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο.

Η Λίβερπουλ ήταν αυτή που άνοιξε το προηγήθηκε στο 17’, σκοράροντας με μόλις τρεις μπαλιές. Ο Μακ Άλιστερ βρήκε πολύ ωραία τον Σαλάχ, ο οποίος «διάβασε» εξαιρετικά την άμυνα και έδωσε καταπληκτική πάσα στον Ντίας στην πλάτη της άμυνας, με τον Κολομβιανό να κάνει εύκολα το 1-0.

Στο 31ο λεπτό, ο Σαλάχ σκόραρε αλλά ο διαιτητής αφού έλεγξε τη φάση στο VAR ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ.

Έξι λεπτά αργότερα, σε φάση διαρκείας στα καρέ της Λίβερπουλ, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φερνάντες, ο Τσίλγουελ με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Ντισασί και αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (1-1) στο επίσημο ντεμπούτο του με τους «μπλε».

Οι γηπεδούχοι δεν πέτυχαν και άλλο γκολ με τον Τσίλγουελ, ωστόσο το τέρμα δεν μέτρησε καθώς ο Άγγλος αμυντικός ήταν εκτεθειμένος.

Στην επανάληψη, οι ομάδες διατήρησαν έναν καλό ρυθμό, με την Τσέλσι να έχει καλύτερα πατήματα, περισσότερες ευκαιρίες αλλά και τον έλεγχο του παιχνιδιού.