Eredivisie: Πρωταθλητής Ολλανδίας για 36η φορά ο Άγιαξ

Πρωταθλητής Ολλανδίας αναδείχθηκε ο Άγιαξ, κατακτώντας το πρωτάθλημα μία αγωνιστική πριν το φινάλε

Μία αγωνιστική πριν το τέλος της Eredivisie, ο Άγιαξ είναι και μαθηματικά πρωταθλητής Ολλανδίας.

Ο «Αίαντας» διέλυσε τη Χέρενφεν εντός έδρας με σκορ 5-0 και σήκωσε το 36ο τρόπαιο της ιστορίας του σε πανηγυρικό κλίμα, ανάμεσα στους οπαδούς του.

Ο Τεν Χαγκ πανηγύρισε έναν ακόμα τίτλο και τελευταίο με τον Άγιαξ, καθώς από τη νέα σεζόν θα βρίσκεται στον πάγκο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η ομάδα του Άμστερνταμ τελείωσε το ματς απ’ το πρώτο 45λεπτο, όταν προηγήθηκε με τα τέρματα των Ταλιαφίκο (19′), Μπερχούις (33′) και Αλέ (πέν. 38′) κι έφτασε σε άλλα δύο γκολ στο δεύτερο μέρος με τους Μπρομπέι (85′) και Αλβάρεζ (90′).

Άγιαξ-Χέρενφεν 5-0

Καμπούρ-Βίλεμ 1-1

Φορτούνα Σιτάρντ-Φίτεσε 1-2

Γκόου Αχέντ Ιγκλς-Φέγενορντ 0-1

Αϊντχόφεν-Ναϊμέγκεν 3-2

Βααλβάικ-Χεράκλες Αλμέλο 2-0

Σπάρτα Ρότερνταμ-Τσβόλε 2-0

Τβέντε-Γκρόνινγκεν 3-0