Πρωταθλήτρια Σκωτίας η Σέλτικ

Με «υπογραφή» του Γιώργου Γιακουμάκη, η Σέλτικ πανηγύρισε το πρωτάθλημα Σκωτίας

Έναν βαθμό χρειαζόταν η Σέλτικ για να εξασφαλίσει και μαθηματικά το τίτλο στη Σκωτία και τον πήρε χάρη στο γκολ που σημείωσε, σε ακόμη μία αναμέτρηση, ο Γιώργος Γιακουμάκης.

Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε για 11η φορά στην εφετινή σεζόν, στο 53ο λεπτό του εκτός έδρας αγώνα της ομάδας του με αντίπαλο τη Νταντί Γιουνάιτεντ που ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 1-1.

Έτσι, μία αγωνιστική πριν από το τέλος της Premier League Σκωτίας, η Σέλτικ έφτασε τους 90 βαθμούς, επτά περισσότερους από τη Ρέιντζερς (σε εξέλιξη ο αγώνας της με τη Ρος Κάουντι) και πανηγύρισε το 52ο πρωτάθλημα της Ιστορίας της.