Eredivisie: Στην τριάδα ο Άγιαξ, μόνη πρώτη η Άλκμααρ

Πολυβόλο ο Παυλίδης με την Άλκμααρ, αλλιώς ο Άγιαξ με τον Χέϊτινγκα στο τιμόνι.

Πολυβόλο ο Παυλίδης με την Άλκμαα, αλλιώς ο Άγιαξ με τον Χέϊτινγκα στο τιμόνι.

Για την 21η αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος, ο βελτιωμένος  Άγιαξ με τον Χέϊτινγκα στον πάγκο πήρε την νίκη με 3-1 με ανατροπή από την  Βάαλβαϊκ  στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα».

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τον «Αίαντα» στο 17’ με τον Σόντγενς  ένα γκολ που παρέμεινε μέχρι το τέλος του Α’μέρους. Καθώς στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοση τους και στο 50′ ο Μπρόμπεϊ έφερε το ματς στα ίσια 1-1. Στο 78’ο Τίμπερ σημείωσε το 2-1, και το τελικό 3-1 το πέτυχε ο Κούντους στο 81’.

Η Τβέντε πήρε την νίκη με 3-0 από την Φόλενταμ . Οι γηπεδούχοι στο 16′ πέρασαν μπροστά στο σκορ με τον  Μπρένετ, δευτερόλεπτα αργότερα ο Τσέρνι έκανε το 2-0. Ο Χέλγκερς έγραψε το 3-0 πριν η Φόλενταμ το καταλάβει.

Η Φίτεσε πλήγωσε την Ουτρέχτη των Μπάρκα και Δουβίκα με 2-0. Στο 63′ ο Μάνχοφ με ωραία ενέργεια νίκησε τον Μπάρκα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση, όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Φιλίπ Κοκού βγήκε στην κόντρα και ο Βίτεκ έκανε το 2-0.

Η Φέγενορντ νίκησε την Χέρενφεϊν με 1-2. Στο 17′ οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ με τον  Μπόχνιεβιτς ακυρώθηκε ως οφσάιντ έπειτα και από τη χρήση του VAR.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Γκερντράιντα άνοιξε το σκορ, στο 34′ ο Χιμένες έγραψε το 2-0. Στο Β’ μέρος, οι παίκτες του Άρνε Σλοτ κατέβασαν ταχύτητες με αποτέλεσμα να δεχθούν το γκολ στο 75′ από τον Βαν Έτελε με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2-1.

H Αϊντχόφεν ισοπέδωσε  τη Χρόνιχεν με 6-0. Την αρχή την έκανε στο 27′ ο Λουκ Ντε Γιονγκ. Στην συνέχεια την σκυτάλη πήρε στο 46′ ο Τσάβι Σίμονς κάνοντας  το 2-0, με τον Μπρεθγουέιτ στο 69′ να «γράφει» το 3-0 και να σφραγίζει τη νίκη της ομάδας του. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Μπακαγιόκο έκανε το 4-0, ενώ στο 84′ ο Σίλβα ξεχειλώσε το σκορ για το 5-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Τιλ στο 88′.

Η ΑΖ με τον Βαγγέλη Παυλίδη στην κορυφή της επιθέσεις πήρε το τρίποντο νικώντας την  Εξέλσιορ με 5-0. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 20΄με τον Μίνιανς. Στο 27΄ ο Κάρλσον έγραψε το 2-0 .Από πάσα του Παυλίδη και σουτ του Όντγκααρντ στο 35΄ ήρθε το 4-0. Το τελικό 5-0 πέτυχε ο Παυλίδης φτάνοντας τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα και 16 συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις από την έναρξη της σεζόν, στο αρχικό σχήμα των γηπεδούχων βρέθηκε και ο Παντελής Χατζηδιάκος.