Premier League: Με νίκες προχώρησαν οι δύο του Μάντσεστερ

Μάντσεστερ Σίτι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέχισαν την πορεία τους στην Premier League

Για την 23η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέδρασε με 0-2 από το Λιντς, ενώ η Μάντσεστερ Σίτι έκανε το καθήκον της και κέρδισε με 3-1 την Άστον Βίλα.

Οι Πολίτες πλησίασαν την Άρσεναλ στους τρεις βαθμούς 48 έναντι 51 των Gunners έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο και οι κόκκινοι διάβολοι στους πέντε με δύο ματς περισσότερα από τους κανονιέρηδες.

Η Γιουνάιτεντ είδε τη Λιντς να την δυσκολεύει στο Έλλαντ Ρόουντ για 79 λεπτά, αλλά ο Ράσφορντ στο 80′ έδωσε κεφάλι στο σκορ για τους φιλοξενούμενους και ο Γκρανάτσο πέντε λεπτά αργότερα υπέγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Στο Έτιχαντ, η Σίτι είχε εύκολο απόγευμα (3-1) κόντρα στην Άστον Βίλα, έχοντας την ευτυχία να πάρουν το προβάδισμα μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ρόδρι, να κάνουν δύο τα τέρματα τους με τον Γκουντογκάν στο 39′ και να σκοράρουν τρίτο τέρμα πριν την λήξη του ημιχρόνου με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαχρέζ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Άστον Βίλα το μόνο που κατάφερε ήταν να βάλει το γκολ της τιμής με τον Γουότκινς στο 61ο λεπτό.

Γουέστ Χαμ-Τσέλσι 1-1 (28΄ Έμερσον – 16΄ Ζοάο Φέλιξ)

Άρσεναλ-Μπρέντφορντ 1-1 (66΄ Τροσάρ – 74΄ Τόνεϊ)

Κρίσταλ Πάλας-Μπράιτον 1-1 (70΄ Τόμκινς – 63΄ Μαρτς)

Φούλαμ-Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0 (17΄ Γουίλιαν, 88΄ Σόλομον)

Λέστερ-Τότεναμ 4-1 (23΄ Μεντί, 25΄ Μάντισον, 45΄+4 Ιχεανάτσο, 82΄ Μπαρνς – 14΄ Μπεντανκούρ)

Σαουθάμπτον-Γουλβς 1-2 (25΄ Αλκαράς – 73΄αυτ. Μπεντνάρεκ, 87΄ Ζοάο Γκόμες)

Μπόρνμουθ-Νιούκαστλ 1-1 (30΄ Σενέσι – 45΄+2 Αλμιρόν)

Λιντς-Μάντσεστερ Γ. 0-2 (80΄ Ράσφορντ, 85΄ Γκαρντάτσο)

Μάντσεστερ Σίτι-Άστον Βίλα 3-1 (4΄ Ρόδρι, 39΄ Γκουντογκάν, 45΄+1 πεν. Μαχρέζ – 61΄ Γουάτκινς)