Eredivisie: Το τρένο της Αϊντχόφεν πέρασε και από το Ντε Κάιπ

Η εκπληκτική Αϊντχόφεν κέρδισε τη Φέγενορντ στο Ντε Κάιπ και συνεχίζει χωρίς απώλεια μετά από 14 παιχνίδια.

Για την 14η αγωνιστική της Eredivisie, η Αϊντχόφεν πέρασε από το Ντε Κάιπ με 1-2 κόντρα στη Φέγενορντ.

Η PSV έχει κάνει την τέλεια αρχή με 14 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τη Φέγενορντ να παραμένει στην δεύτερη θέση με 32 βαθμούς.

Το παιχνίδι είχε χαμηλό τέμπο και η Αϊντχόφεν ευτύχησε με την πρώτη καλή στιγμή να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 65ο λεπτό, ο Σαϊμπαλί μπήκε στην περιοχή και με υπέροχο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Μπος, έκανε δύο τα τέρματά της τρία λεπτά αργότερα με τον Μποσάλι. Ο Βίρμαν εκτέλεσε κόρνερ, ο Μποσάλι πήρε την κεφαλιά δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στην PSV.

Η Φέγενορντ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ στο 81ο λεπτό με το υπέροχο τελείωμα του πρώτου της σκόρερ Σαντιάγκο Χιμένεθ που έφτασε ήδη τα 17 γκολ στο πρωτάθλημα.

Σκόρερς: 83′ Χιμένεθ – 65′ Σαϊμπαλί, 68′ Μποσάλι

Χέρενφεν-Αλμέρε 3-0

Φόλενταμ-Τσβόλε 0-5

Βααλβάϊκ-Εξέλσιορ 2-2

Φορτούνα Σιτάρντ-Φίτεσε 3-1

Χεράκλες-Σπάρτα Ρότερνταμ 0-1

Φέγενορντ-Αϊντχόφεν 1-2