Α1 Γυναικών μπάσκετ: Άνετο πέρασμα του Παναθηναϊκού από τη Λευκάδα

Ο Παναθηναϊκός είχε εύκολο απόγευμα στη Λευκάδα και έκανε με άνεση το 8/8 στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα στη Λευκάδα την Νίκη με 99-61 για την 8η αγωνιστική της Α1 γυναικών και έκανε το 8/8 στο πρωτάθλημα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης μάλιστα έδωσε την ευκαιρία και τη δυνατότητα στην Ελένη Καπογιάννη να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες της αλλά και να ξεκουράσει αρκετές αν όψει και της πολύ δύσκολης και απαιτητικής συνέχειας.

Πολύ καλή εμφάνιση από την Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με 27 πόντους και 8 ασίστ και τη Τζόουνς με double double σε πόντους και ασίστ (10π., 10 ασίστ).

Ενώ, διψήφιες ήταν και οι Αλέιν (12π.), Χαιριστανίδου (12π.), Τσβίτκοβιτς (11π.) και Αλεξανδρή (10π.). Αξίζει επίσης να αναφερθεί ότι η κόουτς Καπογιάννη έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες οι αθλήτριές της.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 5-12 στα μισά της περιόδου. Η Λευκάδα όμως με σερί 9-4  κατάφερε να μειώσει (14-16) δύο λεπτά πριν το τέλος. Οι «πράσινες» με συνεχόμενους πόντους από την Αλεξανδρή έκλεισαν την περίοδο με +5 (14-19).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε το «τριφύλλι» και διατήρησε τον έλεγχο παρόλο που η Λευκάδα μείωσε στους πέντε (23-28). Από το σημείο αυτό και μετά οι αθλήτριες της κόουτς Καπογιάννη ανέβασαν στροφές και πολύ γρήγορα έστειλαν τη διαφορά στο +15 (27-42) και στο +21 (29-50) που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Με την επιστροφή οι «πράσινες» εκτόξευσαν την απόδοσή τους και ξέφυγαν με +30 (45-75) στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στη συνέχεια με τον Παναθηναϊκό να κρατάει το πόδι στο γκάζι  και να φτάνει τη διαφορά στο +40 (54-94) με το τελικό να σκορ να είναι 61-99.

Διαιτητές: Μαρινάκης-Τσακιράκη-Ελ Ανύ

Δεκάλεπτα: 14-19, 29-50, 45-75, 61-99

Νίκη Λευκάδας (Ζιάκας): Μόρα 17, Χασάπη, Ζιάκα 7(1), Ζαχαράκη, Πολίτη 4, Γασπαράτου 3(1), Παπαμαρκάκη 5(1), Ροντρίγκεζ 11(3), Μανίς 14.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 27(4), Παυλοπούλου 4, Τσβίτκοβιτς 11(1), Μπάτσιου, Σωτηρίου 5(1), Πατσιάτζη 3(1), Αλεξανδρή 10(1), Τζόουνς 10(1), Θεοδωρομανωλάκη 5(1), Αλέιν 12, Χαιριστανίδου 12.