Eredivisie: «Τριάρες» για Άγιαξ και Αϊντχόφεν, λύτρωση για Φένλο με Γιακουμάκη

Με πανεύκολες νίκες προχώρησαν στην Eredivisie ο Άγιαξ και η Αϊντχόφεν, ενώ ο Γιώργος Γιακουμάκης χάρισε τη νίκη στη Φένλο.

Στο πρώτο χρονικά ματς της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Φορτούνα Σιτάρντ και Τσβόλε «κόλλησαν» στο 2-2. Το 1-0 έκανε ο Χάνσον στο 6’, αλλά μια λανθασμένη εκτίμηση του Γιακ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 33’. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και προηγήθηκαν εκ νέου πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος με τον Κοχ. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε ο Λαμ στο 54’.

Ο Άγιαξ φιλοδώρησε την Ουτρέχτη με τρία γκολ στην έδρα της, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας με 21 βαθμούς. Τον χορό των γκολ για τον «Αίαντα» έσυρε πρώτος ο Κλάασεν στο 62’, ενώ ο Ντούσαν Τάντιτς εννέα λεπτά αργότερα από το σημείο του πέναλτι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Κουίνσι Πρόμες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Στον αντίποδα, η Φέγενορτ υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε με σκορ 2-0 της Γκρόνιγκεν. Ο Γκεερτρούιντα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 50’, προτού ο Μπεργκουίς στο 84’ σημειώσει  από την άσπρη βούλα το τελικό 2-0. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι φιλοξενούμενοι, εξαιτίας αποβολής του Ντάνκερλαϊ με απευθείας κόκκινη στη φάση του πέναλτι.

Την… τρελή της πορεία συνέχισε η Φίτεσε, η οποία φέτος έχει βαλθεί να σπάσει όλα τα κοντέρ και παρέμεινε ισόβαθμη στην κορυφή με τον Άγιαξ. Οι οικοδεσπότες υπέταξαν με σκορ 3-1 την Έμεν. Τανάνε (9’ πεν. και 26’) και Λόις (44’) ήταν οι σκόρερς των νικητών, που έπαιζαν από το 29’ με παίκτη λιγότερο. Για τους φιλοξενούμενους το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει ο Ντε Λεβ στο 58’.

Η Αϊντχόφεν, εκ των αντιπάλων του ΠΑΟΚ στον όμιλο του Europa League, συνέχισε και αυτή νικηφόρα, αφού υπερκέρασε εύκολα το σκόπελο της Βίλεμ. Η PSV θριάμβευσε με σκορ 3-0, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά. Ο Μαξ (14’) και ο Γκέτσε (21’) έδωσαν «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα τους. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Κοέν στο 63’ και στο 82’ ο Μάλεν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι, με τη νίκη αυτή, έφτασε τους 19 βαθμούς και παρέμεινε στην τρίτη θέση και στο -2 από την κορυφή.

Η Αλκμάαρ πήρε και αυτή τους τρεις βαθμούς στο… ρελαντί στην έδρα της Χέρενφεϊν με μια ωραιότατη «τριάρα». Το σκορ άνοιξε με εύστοχο πέναλτι ο Κούπμαϊνερς  στο 29’, προτού ο  Γούντενμπεργκ στο 42’ στείλει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το τελικό 0-3 πέτυχε ο Κάρλσον στο 47’. Κάπως έτσι, αναρριχήθηκε στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Σπάρτα Ρόντερνταμ «απέδρασε» από το «Μάντεμεϊκερς» κόντρα στη Βάαλβαϊκ με σημαντική νίκη και ξεκόλλησε από τη διακεκαυμένη ζώνη. Πλέον, έχει 6 βαθμούς και κατοικεί στην 13η θέση. Τα γκολ πέτυχαν ο Τίου στο 59’ και ο Χαρουί στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Από την άλλη πλευρά, η Τβέντε πανηγύρισε σημαντική εκτός έδρας επιτυχία επί της Ντεν Χάαγκ (2-4). Το σκορ άνοιξε ο Μένινγκ στο 41’, ενώ ο Ντανίλο βρήκε δίχτυα στο 59’. Το αυτογκόλ του Πλεκουζουέλο έκανε το 1-2 στο 76’. Ο Μπουράρντ ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα, αλλά ο Ντανίλο Περέιρα βρήκε ξανά δίχτυα στο 88’. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λεουέν στις καθυστερήσεις.

Η Φένλο πήρε τη νίκη επί της Χέρακλες (3-2) χάρη σε γκολ του Γιώργου Γιακουμάκη στο 88’. Ο άλλοτε επιθετικός της ΑΕΚ ήταν στο βασικό σχήμα της ομάδας. Πάντως, το ματς για τον Έλληνα φορ, ο οποίος συμπεριελήφθη πρόσφατα για πρώτη φορά στις κλήσεις του ομοσπονδιακού προπονητή, ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς.

Συγκεκριμένα, έχασε πέναλτι στο 24’, με αποτέλεσμα η Χέρακλες να μπει σε θέση οδηγού με τον Φαν Ντερ Γουότερ στο 38’. Η αποβολή του Ζόκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου άλλαξε τις ισορροπίες, με συνέπεια η Φένλο να ισοφαρίσει με τον Αρίας στο 51’. Την ανατροπή επισφράγισε ο Κρόι στο 67’, προτού ο Βλόετ φέρει το ματς στα ίσια με πέναλτι στο 78’. Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα μοιράζονταν βαθμούς, αλλά ο «σεληνιασμένος» Γιακουμάκης είχε άλλη άποψη… Έτσι, στο 88’ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.