Έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις η Στουτγκάρδη κόντρα στη Γκλάντμπαχ

Με πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Στουτγκάρδη πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στουτγκάρδη και Γκλάντμπαχ αναμετρήθηκαν στην “Mercedes – Benz Arena” για την 16η αγωνιστική της Bundesliga, με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο με 2-2 και τους δύο αντιπάλους να μοιράζονται από έναν βαθμό.

Τα «πουλάρια» ήταν αυτοί που άνοιξαν πρώτοι το σκορ καθώς με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του αρχηγού και πρώτου σκόρερ της ομάδας, Λαρς Στιντλ, έκαναν το 0-1.

Στο 58’ ο Γκονζάλες ισοφάρισε για τους γηπεδούχους με τον Ζακάρια να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην Γκλάντμπαχ στο 61’.

Η Μπορούσια φαινόταν να ελέγχει το παιχνίδι και να φεύγει με τους τρεις βαθμούς πάρα τις ευκαιρίες που δημιουργούσε η Στουτγκάρδη.

Στο 90+5’ όμως, ο Μπενζεμπαϊνί έκανε ένα ανόητο πέναλτι και ο Φέλιξ Μπριχ έδειξε την άσπρη βούλα έπειτα από χρήση του VAR. Ο Σίλας ήταν εύστοχος από τα 11 μέτρα, χαρίζοντας έτσι τον βαθμό της ισοπαλίας στους «Σουηβούς»

Στουτγκάρδη: Κόμπελ – Στένζελ (82’ Ντίνταβι), Άντον, Κέμπφ – Σίλας, Μανγκαλά, Εντό, Κάστρο (74’ Κλεμέντ), Σόσα – Κλίμοβιτς (57’ Κάλατζιτς), Γκονζάλες (82’ Κουλιμπαλί)

Γκλάντμπαχ: Ζόμερ – Μπενζεμπαϊνί, Ελβέντι, Γκίντερ, Λάινερ – Κράμερ (72’ Χέρμαν), Νόιχαους – Χόφμαν, Στιντλ (72’ Βόλφ), Ζακάρια (89’ Μπένες) – Εμπολό (61’ Πλεά)

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (15/1)

Ουνιόν Βερολίνου-Λεβερκούζεν 1-0 (88′ Τόιχερτ)

Σάββατο (16/1)

Ντόρτμουντ-Μάιντς 1-1 (73′ Μενιέ – 57′ Οζτουνάλι)

Χόφενχαϊμ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-0

Βόλφσμπουργκ-Λειψία 2-2 (22′ Βέγκορστ, 34′ Στέφεν – 4′ Μουκιέλε, 54′ Όρμπαν)

Κολωνία-Χέρτα Βερολίνου 0-0

Βέρντερ Βρέμης-Άουγκσμπουργκ 2-0 (84′ Γκέμπρε Σελασιέ, 87′ Αγκού)

Στουτγκάρδη-Γκλάντμπαχ 2-2 (58′ Γκονζάλες, 90′ + 6′ πεν. Γουαμανγκιτούκα – 35′ πεν. Στιντλ, 61′ Ζακάρια)