“Στραβοπάτησε” ξανά η Ντόρτμουντ, έμειναν στο “Χ” Βόλφσμπουργκ και Λειψία

Έχασε κι άλλο έδαφος από την κορυφή η Ντόρτμουντ, χωρίς νικητή το ντέρμπι μεταξύ της Βόλφσμπουργκ και της Λειψίας.

Για τη 16η αγωνιστική της Bundesliga, ισόπαλες αναδείχτηκαν οι Ντόρτμουντ με τη Μάιντζ, η Βόλφσμπουργκ με τη Λειψία, στα σημαντικά βαθμολογικά παιχνίδι, αλλά και επίσης ισοπαλία όμως χωρίς τέρματα τελείωσαν τα παιχνίδια των Κολωνία-Χέρτα και των Χόφενχαϊμ-Αρμίνια.

Η μόνη ομάδα που πήρε τρίποντο ήταν Βέρντερ Βρέμης με δύο μέσα σε τρία λεπτά προς το τέλος της αναμέτρησης με την Άουγκσμπουργκ.

Αναλυτικά οι αγώνες:

Βόλφσμπουργκ-Λειψία 2-2

Στο γήπεδο Βολκσβάγκεν Αρένα, η Βόλφσπουργκ ήρθε ισόπαλη με σκορ 2-2 απέναντι στη Λειψία και βρίσκεται στην 6η θέση με 26 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στη 2η με 32 βαθμούς.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν, προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Μουκιέλε, αλλά οι “λύκοι” ισοφάρισαν αρχικά με τον Βέρχοστ στο 22′ και έφεραν το ματς τούμπα, κάνοντας την ανατροπή με το τέρμα του Στέφεν στο 35′.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Όρμπαν στο 54′,  έφερε το ματς στα ίσια, χωρίς τίποτα άλλο να αλλάξει μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Κολωνία-Χέρτα Βερολίνου 0-0

Η Κολωνία αναδείχτηκε ισόπαλη εντός έδρας με την Χέρτα Βερολίνου χωρίς σκορ, 0-0 και βρίσκεται στη 16η θέση, που είναι τα μπαράζ του υποβιβασμού, με 12 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στη 13η θέση με 17 βαθμούς.

Ντόρτμουντ- Μάιντς 1-1

Η Ντόρτμουντ αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Μάιντς και παρέμεινε στη 4η θέση με 29 βαθμούς, ενώ η Μάιντζ, σταθερά εντός της ζώνης του υποβιβασμού, στη 17 θέση  με μόλις 7 βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε ο Οζτουνάλι στο 57ο λεπτό και τον Μενιέ να φέρνει το ματς στο ίσια στο 73′. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να μπουν μπροστά αλλά ο Ρόις αστόχησε σε πέναλτι στο 76′.

Χοφενχάιμ- Μπίλεφελντ 0-0

Στο γήπεδο ΠριΖίρο Αρίνα, η Χοφενχάιμ δεν κατάφερε να κερδίσει την Αρμίνια Μπίλεφελντ, μένοντας στο 0-0 και βρίσκεται χαμηλά στη 14η θέση με 16 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στη 15η θέση με μόλις 14 βαθμούς.

Βέρντερ Βρέμης- Άουγκσμπουργκ 2-0

Στη Βρέμη, η Βέρντερ επικράτησε της Άουγκσμπουργκ στο τέλος με γκολ του Σελάσιε στο 84′ και του Αγκού στο 87′.

Οι γηπεδούχοι  βρίσκονται στη 12η θέση με 18 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι λίγο πιο πάνω στην 11η θέση, έχοντας μαζέψει 19 βαθμούς.