Έσωσε τον βαθμό στο τέλος ο Αστέρας

Στην άκρως παγερή Τρίπολη ο Αστέρας Τρίπολης δεν κατάφερε να πάρει την νίκη που έψαχνε για να πατήσει εξάδα και απέναντι στον Παναθηναϊκό ήρθε ισόπαλος με 1-1, σκορ δίκαιο βάση αγωνιστικής εικόνας και των δύο ομάδων.

Αρκετά μεστό το πρώτο ημίχρονο και από ότι φάνηκε το κρύο δεν ήταν το .όνο παγερό στοιχείο του αγώνα καθώς και ο ρυθμός ήταν ανάλογος.

Ο Αστέρας που είχε θωρακίσει με επιτυχία τα μετόπισθεν ανάγκασε τον Παναθηναϊκό να απειλεί μόνο με μακρινά σουτ ενώ ο ίδιος εστίαζε περισσότερο στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του από δεξιά εκεί όπου η υπέροχη του Ντέλετιτς επί του Χατζηθεοδωρίδη ήταν εμφανέστατη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου σε μία ανύποπτη φάση ο διαιτητής της αναμέτρησης καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού σε μία φάση όπου δεν φάνηκε δια γυμνού οφθαλμού. Το VAR δικαίωσε τον διαιτητή καθώς ο Τασουλής είχε κλωτσήσει τον Ζαχίντ.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μακέντα με τον Παπαδόπουλο να κάνει μία μεγάλη απόκρουση. Το πέναλτι όμως επαναλήφθηκε καθώς ο Έλληνας πορτιέρο του Αστέρα είχε βγει αρκετά εκτός γραμμής. Την δεύτερη φορά ο Ιταλός φορ έστειλε την μπάλα εκεί όπου ήταν αδύνατο να αντιδράσει για δεύτερη φορά ο Παπαδόπουλος κι έτσι άνοιξε το σκορ στο 51′.

Έπειτα από αλλεπάλληλες ανταλλαγές σκληρών μαρκαρισμάτων στον χώρο της μεσαίας γραμμής ο Ζαχίντ χτύπησε αντικανονικά τον Τασουλή με τον Μανούχο λανθασμένα να μην του υποδεικνύει την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο 59ο λεπτό με το ματς πλέον να έχει αποκτήσει έναν άγριο ρυθμό ο Αστέρας απείλησε με ένα σουτ του Κώτσιρα από τα όρια της μεγάλης περιοχής και τον Διούδη να πραγματοποιεί μία σωτηρία επέμβαση.

Αφού γλίτωσε την πρώτη φορά ο Ζαχίντ την κόκκινη κάρτα δεν συνέβη το ίδιο και την δεύτερη φορά σε μία απερίσκεπτη κίνηση του επιτελικού μέσου όπου διαμαρτυρήθηκε ακραία.

Η συνεχόμενη πίεση των γηπεδούχων στα καρέ των “Πρασίνων” απέδωσε καρπούς στο 85′. Σε μία σέντρα από τα δεξιά, ο Μαρκ Φερνάντεθ έπιασε κεφάλια στο πρώτο δοκάρι με τον Χαουρέγκι να έρχεται στο δεύτερο και με πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Μέχρι καιρό τελικό σφύριγμα του διαιτητή το ματς έγινε ροντέο με την μπάλα να μεταφέρεται από την μία εστία στην άλλη μέσα σε δευτερόλεπτα. Ο Περέα στο 90′ βγήκε δύο φορές απέναντι στον Παπαδόπουλο με την πρώτη να πλασάρει άστοχα και την δεύτερη να μην τελειώνει καν την φάση. Για τον Αστέρα ο Ντέλετιτς έχασε την τελευταία ευκαιρία της αναμέτρησης με το άστοχο σουτ του.

Με την ισοπαλία αυτή ο Παναθηναϊκός έμεινε στην τέταρτη θέση με 41 βαθμούς ενώ ο Αστέρας με 30 βαθμούς βρίσκεται στην 7η θέση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης(Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Τασουλής(78′ Σίτο), Ιγκλέσιας(18′ Βαλιέντε), Μουνάφο, Μαρκ Φερνάντεθ, Ντέλετιτς, Ρεγκίς(61′ Λουίς Φερνάντεθ), Χαουρέγκι.

Παναθηναϊκός(Γιώργος Δώνης): Διούδης, Χατζηθεοδωρίδης(60′ Αλεξανδρόπουλος), Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Αποστολάκης, Ανουάρ, Νούνες, Νατζ, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης(62′ Μπουζούκης), Μακέντα(76′ Παρέα).

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Κολοσιώνης (Αιτ/νίας)
Τέταρτος: Τσαγκαράκης (Χανίων)
VAR: Σιδηρόπουλος (Δωδ/σου)
AVAR: Δημητριάδης (Μακεδονίας)

Κίτρινες κάρτες: Μαρκ(42′), Μουνάφο(45′), Παπαδόπουλος(50′), Σουάρεθ(53′), Τασουλής(57′), Χαουρέγκι(82′)/Αποστολάκης(20′), Κουρμπέλης(24′), Ζαχίντ(57′, 65′).