«Έσπασε το ρόδι» ο Προμηθέας

Ένας ψυχωμένος Προμηθέας, επικράτησε της Μπουρσασπόρ μέσα στην Προύσα και πανηγύρισε την πρώτη νίκη του στο EuroCup.

Έπρεπε να φτάσουμε στην τρίτη αγωνιστική του EuroCup, ώστε ο Προμηθέας Πάτρας να κάνει σεφτέ και να πετύχει την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση.

Συγκεκριμένα ο Προμηθέας, πήρε σπουδαίο εκτός έδρας «διπλό» (93-84) στην Τουρκία εναντίον της Μπουρσασπόρ. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, άφησε εντελώς πίσω, τις ήττες από Γκραν Κανάρια εντός και από την Τρέντο εκτός έδρας και σημείωσε μία σπουδαία νίκη, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Για την ομάδα της Πάτρας, μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ιαν Μίλερ, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους, ενώ τον Αμερικανό ακολούθησαν οι Χάρης Γιαννόπουλος με 17π και Δημήτρης Αγραβάνης που συμπλήρωσε άλλους 10 πόντους.

Στον αντίποδα, για τους Τούρκους ο Μαλίκ Νιούμαν σκόραρε 20 πόντους όσους και ο Μετίν Τουρέν, ενώ ο Μαξίμ Μουτάφ είχε 16.

Τέλος, την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Μάκη Γιατρά θα υποδεχθεί τη Ναντέρ.

Το ματς:

Με την έναρξη του παιχνιδιού και παρά το κακό του ξεκίνημα, όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 19-8 (5′), ο Προμηθέας βρήκε στη συνέχεια ρυθμό, βελτίωσε και με σύμμαχο την βελτιωμένη άμυνα του προέβη σε ένα απίθανο σερί 16-0, κλείνοντας έτσι το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 25-26.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μπουρσασπόρ βρήκε λύσεις και το ματς έγινε ντέρμπι! Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια, όμως ο Προμηθέας έδειξε χαρακτήρα στο τέλος και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 43-46 (στο 20′).

Στη συνέχεια, ένα μεγάλο τρίποντο του Μίλερ διαμόρφωσε το σκορ 45-56 (25′), με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να παίζει εξαιρετική άμυνα και να κρατάει τα ηνία με άνεση. Έτσι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους «Αχαιούς» μπροστά με 59-68 (στο 30′).

Οι γηπεδούχοι, αντέδρασαν και πάλι και τα έδωσαν όλα για την ύστατη προσπάθεια, καθώς κατάφεραν να φέρουν το ματς σε διαφορά τριών πόντων (72-75, 35′), όμως ο ηγετικός Μίλερ ήταν δήλωσε ξανά παρών για την ομάδα του. Με συνεχόμενες δικές του προσπάθειες, αύξησε την στο +8 (74-82, 38′) και έβαλε «ταφόπλακα» στις ελάχιστες ελπίδες της Τουρκικής ομάδας. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και έτσι ο Προμηθέας έφτασε σε μια μεγάλη νίκη με 84-93 (στο 40′).

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 43-46, 59-68, 84-93.

Μπουρσασπόρ (Ατσίκ): Ακνταμάρ, Μάνφορντ (0/4 σουτ, 5 ασίστ), Τζόουνς 2, Μπατούκ 5 (1/5 τρίποντα), Αρσλάν 7 (1), Νιούμαν 20 (4/5 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαβάς (0/3 δίποντα), Μουτάφ 16 (3), Κάντζι 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τουρέν 20 (2/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάμιλτον 3 (1).

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 9 (5 ριμπάουντ), Λούντζης 3 (1), Τζέιμς 3, Αγραβάνης 10 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαγιέ 6 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 8 (1), Μάντζαρης 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 17 (5/7 τρίποντα), Μίλερ 27 (4/10 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 10/10 βολές), Ραντίσεβιτς 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Μπούρσασπορ: 16/32 δίποντα, 14/34 τρίποντα, 10/14 βολές, 34 ριμπάουντ (26+8), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – Προμηθέας: 15/28 δίποντα, 15/34 τρίποντα, 18/22 βολές, 35 ριμπάουντ (28+7), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 9 λάθη, 4 μπλοκ.