“Φωτιά” έβαλε η Ουκρανία στην Ισπανία, έδειξε τα “δόντια” της η Γερμανία

Κόντραραν τα “ξίφη” τους Γερμανία και Ελβετία, έχασε βαθμούς από την Ουκρανία η Ισπανία.

Ένα βήμα πριν την ανατροπή βρέθηκε η Γερμανία κοντρά στην Ελβετία, αν και κατάφερε να βρεθεί πίσω στο σκορ με 3-0. Στραβοπατησε η Ισπανία όμως κρατάει την πρωτιά, στην πρώτη θέση του δικού τους ομίλου φιγουράρουν τα Νησιά Φερόε.

League A

Η εικόνα της Ισπανίας δεν ήταν αντιπροσωπευτική των προηγούμενων αποτελεσμάτων και γνώρισε την ήττα από την Ουκρανία με 1-0.

Ο Τσικάνκοφ ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης και έτσι χαρησε τρεις βαθμούς στην ομάδα του που έφτασε πλέον τους έξι βαθμούς. Αντιθέτως η Ισπανία παραμένει πρώτη στον 4ο όμιλο του League Α στο Nations League.

Τη ίδια στιγμή Γερμανία και Ελβετία έπαιζαν σούπερ μπάλα και πέτυχαν απίστευτα γκολ στο εκπληκτικό 3-3,

Οι Ελβετοί έκαναν την έκπληξη και όχι απλά προηγήθηκαν, αλλά μετά το 0-1 από τον Γκαβράνοβιτς (5′), ο Φρόιλερ (26′) σκόραρε ξανά για το 2-0. Ωστόσο, οι Γερμανοί δεν χαρίστηκαν, ο Βέρνερ μείωσε (28′) και ο Χάβερτς που του έδωσε την ασίστ και είχε και δοκάρι, βρήκε δίχτυα (55′) για το 2-2.

Ο Γκαβράνοβιτς με κεραυνό ένα λεπτό αργότερα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ελβετία. Ούτε οι φιλοξενούμενοι όμως το χάρηκαν πολύ, με τον Γκνάμπρι (60′) ισοφάρισε με τακουνάκι.

League C

Η Κύπρος εχοντας μετρήσει τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς για το Nations League (Μαυροβούνιο, Αζερμπαϊτζάν, Λουξεμβούργο), έφτασε η στιγμή τουλάχιστον να μην χάσουν και έφερε ισοπαλία (0-0) στο Αζερμπαϊτζάν.

Αυτό συνέβη χάρη στην απόκρουση πέναλτι από τον Δημητρίου (26′), ο οποίος μάλιστα είχε τρομερές επεμβάσεις γενικά και πιο ειδικά μία διπλή λίγο πριν το φινάλε. Με αυτόν τον τρόπο η Κύπρος πήρε τον πρώτο βαθμό της στον 1ο όμιλο του Γκρουπ C.

Μαυροβούνιο και Λουξεμβούργου μονομαχούν στην πρώτη θέση του ομίλου με 9 βαθμούς. Νικητής της αναμέτρησης ωστόσο αναδείχτηκε το Λουξεμβούργο με σκόρερ τους Μουρανοβιτς και Σουρανι.

League D

Στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου του League D του Νations League παρέμειναν τα Νησιά Φερόε που επικράτησαν εύκολα της Ανδόρα με 2-0. Ο Όλσεν χτύπησε δύο φορές (19’,33’), ενώ ο Χάνσον έχασε την ευκαιρία να διευρύνει το σκορ από τα έντεκα μέτρα.

Στο άλλο παιχνίδι του ίδιου ομίλου η Μάλτα επικράτησε της Λετονίας με 1-0 στην Λετονία. Ο Μπρονγκ έσωσε τους φιλοξενούμενους στο έκτο λεπτο των καθυστερήσεων, φτάνοντας έτσι τους 5 βαθμούς.

Στο μηδέν “κόλλησαν” Λιχτενστάιν και Σαν Μαρίνο για τον 2ο ομίλο του League D του Νations League