Έστειλε στα ημιτελικά τη Βαλένθια ο Ροντρίγκο

Η Βαλένθια απέκλεισε τη Χετάφε με 3-1 με φοβερή ανατροπή και πήρε τη πρόκριση για τους «4» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Στα λεπτά των καθυστερήσεων, με πρωταγωνιστή της βραδιάς τον Ροντρίγκο, ο οποίος σημείωσε και τα τρία γκολ των γηπεδούχων η Βαλένθια απέκλεισε τη Χετάφε και πήρε το εισιτήριο για τους ημιτελικούς του Copa Del Rey.

Ο αγώνας

Η Χετάφε με… το καλησπέρα άνοιξαν το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό. Ο Μολίνα, έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Μακσίμοβιτς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο στο 61’ ο Ροντρίγκο, μετά από ασίστ του Τσερίσεφ, σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 74’ ο Ντακονάμ αποβλήθηκε, καθώς πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα και η Χετάφε έμεινε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες.

Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ροντρίγκο, μετά από πάσα του Μίνα, έκανε το 2-1.

Ο 27χρονος επιθετικός το επόμενο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Γκαμεϊρό αυτήν την φορά,  σκόραρε ξανά πετυχαίνοντας χατ-τρικ και διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του με μια τρομερή ανατροπή.

Κόκκινες: Ντακονάμ

Κίτρινες: Ματα, Σουάρεζ, Ντακονάμ, Πορτίλο, Τζιτζιζόλα, Παουλίστα, Μίνα, Γκαράι, Μολίνα, Ροντρίγκο, Αραμπάρι

Βαλένθια: Ντομένεκ, Πιτσίνι (71’ Ιν Λι), Γκαράι, Παουλίστα, Γκαγιά, Σολέρ (Γκαμεϊρό), Παρέχο, Βας (56’ Τσερίσεφ), Τόρες, Ροντρίγκο, Μίνα

Χετάφε: Κικιτσόλα, Σουάρεζ, Ντακονάμ, Καμπρέρα, Αντούνες, Πορτίλο (67’ Περάλες), Μακσίμοβιτς, Φλαμινί (57’ Αραμπαρι), Κριστόφορο (78’ Μπρόυνο), Μολίνα, Ματα