Ήττα για την Μάντσεστερ Σίτι, ισοπαλία στο τέλος για την Γιουνάιτεντ

Για την 24η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, υπήρξαν πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις και αποτελέσματα όπως η πρώτη απώλεια βαθμών της Γιουνάιτεντ με τον Σόλσκιερ στον πάγκο και την ήττα την Μάντσεστερ Σίτι από την Νιούκαστλ που έφερε σε θέση ισχύος την Λίβερπουλ.

Τα παιχνίδια:

Φούλαμ – Μπράιτον 4-2(Τσέιμπερς 47′, Μίτροβιτς 58′, 74′, Βιέτο 79′ – Μάρεϊ 3′, 17′)

Η Μπράιτον άνοιξε γρήγορα το σκορ στο Λονδίνο με τέρμα του Μάρεϊ στο 3ο λεπτό από ασίστ του Μοντόγια, στο 17′ ο Μάρεϊ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 0-2. Όμως η Φούλαμ στο δεύτερο μέρος έκανε μεγάλη ανατροπή φτάνοντας στην ισοφάριση μέσα σε 11 λεπτά και στο 74′ ήρθε η ολική. Αρχικά ο Τσέιμπερς έκανε το 47′ και έπειτα ο Μίτροβιτς στο 58′ έφερε το ματς στα ίσια και στο 74′. Ενώ ο Βιέτο στο 79′ έδωσε την νίκη-χρυσάφι στο συγκρότημα του Κλαούντιο Ρανιέρι.

Χάντερσφιλντ – Έβερτον 0-1 (Ρίτσαρντσον 3′)

Η Έβερτον νίκησε με 0-1 την Χάντερσφιλντ στην έδρα της δεύτερης. Ο Ρίτσαρλσον στο 3′ έβαλε σε θέση οδηγού την Έβερτον με το 10ο γκολ του στην φετινή Πρέμιερ Λιγκ αποτέλεσμα που έμεινε έως το τέλος.

Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Σίτι 2-1(Ροντόν 66′, Ρίτσι 80′ – Αγκουέρο 1′)

Ο Κουν Αγκουέρο έκανε το 0-1 για την Μάντσεστερ Σίτι μόλις το 1ο λεπτό. Ο Ροντόν στο 66′ ισοφάρισε για την Νιούκαστλ. Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ έκανε την έκπληξη και με τέρμα του Ρίτσι από πέναλτι στο 80′.

Άρσεναλ – Κάρντιφ 2-1(Ομπαμεγιάνγκ 67′, Ομπαμεγιάνγκ 83′ – Μέντεζ – Λάινγκ 94′)
Η Άρσεναλ με σκόρερ τον Ομπαμεγιάνγκ πήρε την νίκη σκοράροντας με πέναλτι στο 67′ και του Λακαζέτ 83′ με αντίπαλο τους Ουαλούς του Κάρντιφ. Ενώ η Κάρντιφ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με 2-1 με τον Μέντεζ – Λάινγκ στο 94′.

Γούλβς – Γουέστ Χαμ 2-0 (Σαις 66′)

Η Γουλβς νίκησε την Γουέστ Χαμ με 3-0 χάρη σε τέρματα του Σαις στο 66′. Ο Χιμένεθ στο 80′ και στο 86′ σκόραρε για το τελικό 3-0.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μπέρνλι 2-2(Πογκμπά 87′, Λίντελοφ 92′ – Μπαρνές 51′, Γουντ 81′)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμεινε ισοπαλη στο Όλντ Τράφορντ με 2-2 με την Μπέρνλι σημματοδοτόντας την πρώτη απώλεια βαθμών με τον Όλα Σόλσκιερ. Ο Μπάρνες στο 51′ και ο Γουντ στο 81′ έδωσαν προβάδισμα δύο τερματων. Ο Πογκμπά έβαλε το πρώτο γκολ για την Γιουνάιτεντ στο 87′ και η ισοφάριση ήρθε στο 92′ με τον Λίντελοφ .