“Έσωσε” τον βαθμό η Ντόρτμουντ, “περίπατο” και με 10 η Μπάγερν

Η Ντόρτμουντ λίγο έλειψε να ηττηθεί από την Κολωνία, αλλά την έσωσε ο Χάαλαντ στο τέλος, εύκολα η Μπάγερν κόντρα στη Στουτγκάρδη.

Για την 26η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εύκολα της Στουτγκάρδης, η Βόλφσμπουργκ πήρε το διπλό στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κέρδισε την Ουνιόν Βερολίνου και η Ντόρτμουντ αναδείχτηκε ισόπαλη με την Κολωνία.

Μπάγερν Μονάχου- Στουτγκάρδη 4-0

Η Μπάγερν Μονάχου αν και έπαιζε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Ντέιβις από το 12′, διέλυσε με 4-0 την Στουτγκάρδη και βρίσκεται πλέον στο στην 1η θέση με 61 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 8η έχοντας μαζέψει 36 βαθμούς.

Σκόρερ για τους Βαυαρούς ήταν ο Λεβαντόφσκι στο 18′, 23′, 39′ και ο Γκνάμπρι στο 22ο λεπτό.

Κολωνία- Ντόρτμουντ 2-2

Η Κολωνία αναδείχτηκε ισόπαλη με την Ντόρτμουντ, 2-2 και βρίσκεται στη 14η με 23 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Τέρζιτς είναι στην 5η θέση με 43.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Χάαλαντ άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό για να ισοφαρίσει στο 35′ ο Ντούντα με πέναλτι. Στο 65′ ο Τζέικομπς έκανε την ανατροπή και ο Νορβηγός επιθετικός με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 90′, έσωσε τον βαθμό για την ομάδα του.

Βέρντερ Βρέμης- Βόλφσμπουργκ 1-2

Η Βόλφσμπουργκ έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Βέρντερ Βρέμης με σκορ 1-2 και είναι πλέον στην 3η θέση με 51 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονται στη 12η με 30 βαθμούς.

Τα γκολ των “λύκων” έβαλαν ο Σάρτζεντ με αυτογκόλ στο 9′ και ο Βέρχοστ στο 42ο λεπτό. Η Βέρντερ μείωσε με τον Μόχαλντ στο 45′.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης- Ουνιόν Βερολίνου 5-2

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κέρδισε με σκορ 5-2 την Ουνιόν και βρίσκεται στην 4η θέση με 47 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι στην 7η με 38 βαθμούς.

Από τους γηπεδούχους, τα γκολ πέτυχαν ο Σίλβα στο 2′, 41′, ο Κόστιτς 39′, στο 35′ ο Άντριτς αυτογκόλ και ο Τσάντλερ στο 90+2′. Για την Ουνιόν, σκόραρε ο Κρούζε στο 7′ και 45+3′.