Εθνική μπάσκετ γυναικών: Ήττα από την Ιταλία στην πρεμιέρα των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ

Την ήττα από την Ιταλία, με μια διαφορά που δίνει ελπίδες, γνώρισε η Εθνική μπάσκετ γυναικών στον πρώτο αγώνα για την προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ του 2025.

Η Εθνική μπάσκετ ηττήθηκε με 76-67 από την Ιταλία και ξεκίνησε με το αριστερό την προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ του 2025.

Η Ελληνική ομάδα ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και την τρίτη περίοδο με την Ιταλία να κάνει εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο, να προηγείται μέχρι και με 13 πόντους διαφορά. Η Εθνική το μόνο που κατάφερε να κάνει στα τελευταία λεπτά ήταν να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους κάτι που ίσως φανεί χρήσιμο εν όψει του δεύτερου αγώνα των δύο ομάδων στην Ελλάδα.

Από την αναμέτρηση απουσίαζε η Φασούλα ενώ άτυχη στάθηκε και η Κατερίνα Τσινένεκε η οποία τραυματίστηκε λίγα λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα και αποχώρησε από το παρκέ.

Θυμίζουμε ότι τόσο η Ελλάδα όσο και η Ιταλία αλλά και η Γερμανία με την Πολώνια που απαρτίζουν τον όμιλο έχουν προκριθεί στην τελική φάση ως διοργανωτές και το μόνο διακύβευμα από αυτές τις αναμετρήσεις είναι σε ποιο γκρουπ δυναμικότητας θα μπουν ανάλογα με τη θέση που θα έχουν στον όμιλο όταν ολοκληρωθούν οι αγώνες.

Επόμενο ραντεβού στη Χαλκίδα την Κυριακή (12/11) στις 17.00 για τον αγώνα με την Τσεχία.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά νωρίς στο παιχνίδι (11-1, 3’), αφού παρουσιάστηκε άστοχη και παράλληλα έχασε τις μάχες των ριμπάουντ. Το πρώτο εύστοχο εντός πεδιάς σουτ ήρθε για την Ελλάδα από την Πηνελόπη Παυλοπούλου (13-3, 4’) με τη διαφορά να φτάνει από την Κις στο +16 (21-5, 7’10’’). Η διαφορά μειώθηκε προς στιγμήν (21-10, 8’40’’) με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 24-10.

Το «τετράποντο» της Παυλοπούλου βοήθησε ώστε το 26-11 (11’25’’) να γίνει 29-20 (13’30’’) με τη διαφορά να παίρνει μονοψήφια τιμή για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Σπανού συνεχίζει με πέντε συνεχόμενους πόντους για το 29-25 (14’30’’).

Η αρχηγός της Εθνικής Ομάδας ευστόχησε για μία ακόμη φορά για να διαμορφώσει το 31-27 (16’15’’). Η Χριστινάκη πήρε τη σκυτάλη με τέσσερις συνεχόμενους πόντους για να μειωθεί η διαφορά στους δύο πόντους (33-31, 18’). Η δεύτερη περίοδος έκλεισε όμως με ένα μικρό σερί από τις Ιταλίδες και το σκορ να φτάνει στο 39-31.

Οι γηπεδούχες ξέφυγαν με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (44-31, 21’), αλλά η Ελλάδα πλησίασε και πάλι με τις Χριστινάκη και Σταμάτη να οδηγούν στο 49-43 (27’50’’) και στην Σπανού να μετρά 4/6 τρίποντα για το 49-46 (28’30”). Για μία ακόμη φορά όμως η Ιταλία είχε τις απαντήσεις (64-51, 32′), για να φτάσει ως την τελική επικράτηση με το 76-67.

Διαιτητές: Γιάλμαν (Τουρκία), Κοανίς (Γαλλία), Ζούπαντσιτς (Σλοβενία)

ΙΤΑΛΙΑ (Καπομπιάνκο): Τσουμπάι 18 (8/12 δίποντα, 2/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαντέρα, Σπρεαφίκο 6 (2/9 σουτ), Βίλα 10 (5/7 δίποντα, 4 ασίστ), Κόντι, Φασίνα 2, Κις 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παν 2 (1/8 σουτ), Πανζέρα, Βερόνα 14 (4/6 τρίποντα), Ζανταλασίνι 15 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Χριστινάκη 13 (5/12 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λούκα 10 (5/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 9 (2 τρίποντα, 10 ασίστ), Σπανού 21 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σταμάτη 9 (3/4 τρίποντα), Χαιριστανίδου 2, Καρλάφτη, Σταμολάμπρου 5 (2/9 σουτ), Τσινέκε