Εθνική μπάσκετ: Νίκησε την Τσεχία και πάει 8αδα η Εθνική

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να οδηγεί την Εθνική η “Επίσημη” αγαπημένη νίκησε τον κακό της δαίμονα Τσεχία και προκρίθηκε στην 8αδα του Ευρωμπάσκετ.

Η Εθνική Ελλάδας με μαγική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο νίκησε με 94-88 την Τσεχία και τσέκαρε το εισητήριο για τους 8 του Ευρωμπάσκετ και το ραντεβού με τη Γερμανία.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι το Α και το Ω της Εθνικής. O Greak Freak ήταν πανταχού παρών και στην επίθεση με 27 πόντους και στην άμυνα με 10 ριμπάουντ σε μια ακόμα μεγάλη και μαγική εμφάνιση από τον Έλληνα σούπερ σταρ.

Η Εθνική δεν ήταν καλή καθώς για 30 λεπτά ήταν πίσω στο σκορ και κυνηγούσε την Τσεχία η οποία έδειχνε ικανή για την έκπληξη. Ωστόσο τα πάντα άλλαξαν στην τελευταία περίοδο όταν η Ελλάδα έβγαλε ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και κατάφερε να φτάσει στην πολύ σπουδαία και σημαντική νίκη που την φέρνει μια ανάσα από την τετράδα.

Σημείο κλειδί για την νίκη της Ελλάδας ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο όταν με επιμέρους σκορ 28-18 εξουδετερώθηκε η σθεναρή είναι αλήθεια αντίσταση των Τσέχων οι όποιοί αναγκάστηκαν να αποδεχθούν την μοίρα τους και να φύγουν από το παρκέ με σκυμμένο κεφάλι.

Για να φτάσει η Εθνική στην νίκη χρειάστηκε να πάρει μπροστά η μηχανή που λέγεται Αντετοκούνμπο καθώς στο πρώτο ημίχρονο ο Γιάννης ήταν φανερά επηρεασμένος από τον τραυματισμό που είχε στο ματς με την Εσθονία. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο “Greak Freak” ξύπνησε, άρχισε να ρολάρει, να βρίσκει εύκολα καλάθια ενώ στην άμυνα ήταν το ίδιο αποτελεσματικός.

Πλέον με το εμπόδιο της Τσεχίας να αποτελεί παρελθόν η Εθνική έχει μπροστά της την πρόκληση των προημιτελικών όπου θα αντιμετωπίσει την Γερμανία με έπαθλο μια θέση στην 4αδα και στη ζώνη των μεταλλίων

Το γρήγορο καλό ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας δεν είχε διάρκεια. Το 11-2 (3’) με συμβολή όλων των παικτών και το 16-6 (5’), έγινε 16-18 (8’10’’) με τους Τσέχους να βρίσκουν το ρυθμό τους, να πηγαίνουν στα ριμπάουντ και να συνεργάζονται για έναν ακόμη αγώνα σε αυτή τη διοργάνωση πολύ καλά. Από το σημείο αυτό και μετά το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Το 27-24 (12’35’’) με τρίποντα των Σλούκα και Παπαπέτρου έγινε 27-30 (13’50’’) με τον Γιαν Βέσελι να κάνει πολύ καλή δουλειά επιθετικά. Η Ελλάδα απάντησε για το 36-32 (17’) με το δεύτερο τρίποντο του Νικ Καλάθη στο παιχνίδι, για να κλείσει το πρώτο μισό 41-45.

Η Τσεχία έφτασε στο +6 (41-47, 21’20”) με τον Γιάννη να δίνει ξανά το προβάδισμα (50-49, 24’30”) και ξανά (53-52, 25′). Οι Τσέχοι απάντησαν όμως με… τετράποντο για το 53-56 (26′) με τον Παπανικολάου να κάνει το 55-56 (26′) και αμέσως μετά να χρεώνεται με τρίτο φάουλ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εκεί για το “γκολ φάουλ” μετά το τρίποντο του Λαρεντζάκη για το 61-60 (28’30”), αλλά οι Τσέχοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο να αλλάξουν την εικόνα και να φτάσουν στο 63-67 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Παπαπέτρου πήρε προσπάθειες και οδήγησε στο 69-67 (31’10”). Ο Χρούμπαν ήταν εκεί για το 69-70 με τον Σλούκα να απαντά (72-70, 33’30”) και τον Γιάννη να φεύγει στον αιφνιδιασμό για το 74-70 (33’45”). Ο Λαρεντζάκης ήταν εκεί για το 78-70 (35′) και ο Γιάννης Αντετοκούνμπο για το 83-76 (37′) και ασίστ στον Λαρεντζάκη για το +10 (88-78, 38’10”), για να σφραγιστεί η πρόκριση με το 94-88 από τα χέρια του Κώστα Σλούκα!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ροσό, Λούκις, Μπακί

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 41-45, 63-67, 94-88

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης, Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (6/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 34 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Καλάθης 14 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 6 (1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Λαρεντζάκης 8 (2), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5/5 βολές)

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές), Μπάλβιν 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 11 (3), Χρούμπαν 17 (3), Κρεϊτσί 3 (1), Κριζ, Κίζλινκ 6 (1), Πέτερκα, Σατοράνσκι 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Σενάλ 3 (1), Βέσελι 21 (10/13 δίποντα, 3 ριμπαουντ)