Παναθηναϊκός-ΑΕΚ: «Πράσινο» το αθηναϊκό ντέρμπι

Με δυο πέναλτι, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το σκορ και νίκησε την ΑΕΚ στη Λεωφόρο

Για την 4η αγωνιστική της Super League, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 της ΑΕΚ στη Λεωφόρο.

Χάρη σε δύο πέναλτι του Αϊτόρ και του Σπόραρ οι «Πράσινοι» πήραν τη νίκη. Δύο δοκάρια για τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο, μεγάλες χαμένες ευκαιρίες και από την ΑΕΚ. Το τέρμα της Ένωσης είχε πετύχει ο Πινέδα.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς πέτυχε το «4Χ4» στο πρωτάθλημα, όπου τον διατηρεί μόνο πρώτο στην κορυφή της Super League στο +4 από τον Ολυμπιακό και στο +6 από την ΑΕΚ.

Στο 5ο λεπτό ο Πέρεθ βρήκε το Σπόραρ στην πλάτη της άμυνας, αυτός άδειασε τον Τζαβέλλα, αλλά νικήθηκε από τον Στάνκοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός απείλησε εκ νέου την άμυνα της ΑΕΚ στο 18ο λεπτό, όπου Παλάσιος δοκίμασε το σουτ από μακριά, αλλά ο Στάνκοβιτς δεν ανησύχησε.

Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλη ευκαιρία στο 26ο λεπτό με την κεφαλιά του Κουρμπέλη που έφυγε λίγο έξω από την εστία της Ένωσης.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έκανε αισθητή την παρουσία της, με το σουτ του Γκατσίνοβιτς που έφυγε άουτ.

Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με τον Πινέδα στο 36ο λεπτό. Ο Αραούχο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα εκεί που ήταν ο Πινέδα, ο Μεξικάνος άδειασε τον Σάρλια και με ωραίο τσίμπημα νίκησε τον Μπρινιόλι, κάνοντας το 0-1.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι από το χέρι του Χατζισαφί. Το «τριφύλλι» κέρδισε κόρνερ, στο 2ο δεύτερο δοκάρι ο Σπόραρ έκανε την κεφαλιά πάνω στο χέρι του Χατζισαφί, ο οποίος είχε δεχτεί σπρώξιμο από τον επιθετικό του Παναθηναϊκού. Το VAR αποφάνθηκε ότι το πέναλτι είναι καθαρό και ο Αϊτόρ που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παναθηναϊκός κέρδισε νέο πέναλτι από το μαρκάρισμα του Γκαρσία στον Γκάνεα. Ο Σπόραρ νίκησε τον Στάνκοβιτς και έβαλε σε θέση οδηγού τους «Πράσινους» (2-1).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και είχε σημαντική ευκαιρία με τον Σέρζιο Αραούχο που μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Μπρινιόλι είχε απάντηση και έδιωξε την μπάλα κόρνερ.

Στο 61ο λεπτό ο Αϊτόρ βγήκε αντεπίθεση απέναντι στο Στάνκοβιτς και έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι της Ένωσης.

Στο 72ο λεπτό ο Άμραμπατ γύρισε την μπάλα από τα δεξιά, ο Αραούχο έκανε το σουτ, χωρίς ωστόσο να βρει εστία.

Στο 86ο λεπτό ο Παναθηναϊκός είχε δεύτερο δοκάρι με το σουτ του Παλάσιος που έδιωξε ο Στάνκοβιτς.

Η τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με την κεφαλιά του Γκαρσία που έφυγε λίγο έξω από την εστία του Μπρινιόλι και έτσι έμεινε το 2-1 για τους πράσινους.

Σκόρερ: 41′ Αϊτόρ, 45+7′ Σπόραρ – 36′ Πινέδα

Κάρτες: 36′ Μπρινιόλι, 45+5′ Σπόραρ, 56′ Τσέριν – 36′ Πινέδα, 42′ Χατζισαφί, 45+5′ Τζαβέλλας

Παναθηναϊκός (Ιβαν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Πούγγουρας, Γκάνεα, Κουρμπέλης (74′ Βέρμπιτς), Ρούμπεν, Τσέριν, Παλάσιος (90’+2′ Βαγιαννίδης), Σπόραρ (78′ Ιωαννίδης), Αϊτόρ (78′ Μπερνάρ)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (58′ Μοχαμαντί), Γιόνσον (57′ Μάνταλος), Σιμάνσκι (57′ Αμραμπατ), Γκαρσία, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (58′ Ελίασον), Αραούχο (77′ Φαν Βέερτ)