Εθνική Ελλάδας: Τα έδωσε όλα, αλλά έπεσε ηρωικά η Εθνική απέναντι στην Ολλανδία

Η Εθνική ηττήθηκε από την Ολλανδία και θα διεκδικήσει την πρόκριση  στο Euro 2024 μέσω του Nations League.

Για τα προκριματικά του Euro 2024, η Εθνική Ελλάδας ηττήθηκε με 0-1 από την Ολλανδία στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena» και θα «ψάξει» την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό μέσω του Nations League.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ολλανδία ήταν σαφώς ανώτερη από την Ελλάδα κερδίζοντας πέναλτι στο 28′, το οποίο απέκρουσε ο Βλαχοδήμος και κράτησε το «μηδέν».

Τα προβλήματα της Εθνικής δημιουργήθηκαν όταν οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν γρήγορα τη μπάλα, δημιουργώντας κενά στον άξονα, ενώ δεν μπορούσε να απειλήσει με τον Ιωαννίδη που ήταν αποκομμένος από τους υπόλοιπους παίκτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αμφότερες οι ομάδες έψαξαν το γκολ, με την Ελλάδα να ισορροπεί το παιχνίδι ειδικά με τις τρεις αλλαγές του Πογέτ.

Παρά τις προσπάθειες της Εθνικής, οι Ολλανδοί ήταν αυτοί που «χαμογέλασαν» στο τέλος από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βίρτζιλ φαν Ντάικ στο 90+3′, διαμορφώνοντας έτσι το 0-1.

Το παιχνίδι:

Με 3-5-2 περέταξε την Εθνική μας ομάδα ο Γκουστάβο Πογιέτ, με τον Βλαχοδήμο να βρίσκεται κάτω από τα γκολπόστ. Μπροστά του ξεκίνησαν οι Ρέτσος, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης ως στόπερ, ο Ρότα δεξιός μπακ-χαφ, ο Τσιμίκας αριστερός, ο Κουρμπέλης στο «6», οι Μάνταλος, Μπακασέτας εσωτερικοί μέσοι και οι Μασούρας, Ιωαννίδης στα φορ.

Στο 14ο λεπτό ο Τσιμίκας γέμισε στην περιοχή, η άμυνα της Ολλανδίας δεν έδιωξε, ο Μαυροπάνος έκανε αδύνατη κεφαλιά και ο  Φερμπρούχεν μπλόκαρε.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μασούρας προσπάθησε να προστατεύσει την μπάλα με το σώμα, ο Μπέρχβαϊν επιχείρησε να κλέψει και κέρδισε κόρνερ. Υπήρξε έλεγχος στο VAR για περίπτωση πέναλτι σε χέρι του Μασούρα. Ωστόσο δόθηκε συνέχεια στο παιχνίδι.

Στο 19’ ο Ρέιντερς επιχείρησε το μακρινό σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Βλαχοδήμου.

Οι «Οράνιε» στο 25ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι έπειτα από το μαρκάρισμα του Κουλιεράκη στον Φαν Ντάικ, με τον στόπερ του ΠΑΟΚ να τραβάει την φανέλα του αντίπαλου στόπερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βέχορστ, αλλά είδε την προσπάθειά του να αποκρούεται από τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο που για μια ακόμη φορά έδειξε την κλάση του και κράτησε το Χ για την Εθνική.

Στο 44’ η Ολλανδία είχε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει γκολ. Ο Μπεργκβάιν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ρότα, σούταρε εντός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε εκτός από απόκρουση του Έλληνα τερματοφύλακα.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Κούμαν απέιλησε νωρίς (47′). Με λάθος του Μαυροπάνου, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα με τον Μπεργκβάιν που δεν προτίμησε να δώσει πάσα, έκανε το σουτ, αλλά απέκρουσε ο Βλαχοδήμος εντυπωσιακά.

Ο Ιωαννίδης με καταπληκτική ατομική προσπάθεια, πέρασε πολύ εύκολα τον Άκε, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, δεν έδωσε πάσα, αστοχώντας.

Σε φάση διαρκείας στο 52ο λεπτό ο Ράιντερς πάτησε στην περιοχή, πέρασε τον Ρότα, σούταρε, μην καταφέρνοντας να νικήσει τον Βλαχοδήμο που είπε ξανά «όχι», ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Σίμονς έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πήγε δίπλα από τα δοκάρια.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Γκουστάβο Πογιέτ πέρασε στο ματς τους Μπουχαλάκη, Σιώπη και Φούντα αντί των Κουρμπέλη, Μπακασέτα και Κουλιεράκη, αλλάζοντας και τον σχηματισμό σε 4-2-3-1.

Στο 64′ ο Μπουχαλάκης πήρε την πάσα από τον Τσιμίκα, έκανε το γύρισμα, με τη μπάλα να περνάει από την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο Ιωαννίδης είχε ακόμη μια καλή στιγμή στο 79′ όταν ο φοορ του Παναθηναϊκού έσπασε στον Μάνταλο, το σουτ του κόντραρε, έφτασε στον Γιακουμάκη και ο Φερμπρούχεν σταμάτησε τη φάση.

Στο 83ο λεπτό ο Φούντας έβγαλε «γλυκιά» σέντρα, ο Ιωαννίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε την εστία.

Η Ολλανδία στο 90′ κέρδισε πέναλτι καθώς ο Παυλίδης ανέτρεψε τον Ντάμφρις. Η φάση ελέγχθηκε στο VAR, με τον Ερνάντεζ να καταλογίζει την παράβαση. Ο Φαν Ντάικ ήταν αυτός που εκτέλεσε από την άσπρη βούλα, δίνοντας το τρίποντο στην Ολλανδία (1-0).

Μετά το τέρμα του ποδοσφαιριστή της Λίβερπουλ, υπήρξαν πολλά νεύρα από τους ανθρώπους της Εθνικής και σε φάση που ο Μπρόμπεϊ έκανε φάουλ στον Ρέτσο μέσα στην περιοχή και ο ρέφερι πήγε στο VAR, ο Πογιέτ πλησίασε τον διαιτητή και αυτός του έδωσε κόκκινη κάρτα.

Κίτρινες: 13’ Χερτρούιντα, 14’ Κουρμπέλης, 29’ Μάνταλος, 51′ Σίμονς, 76΄ Ρέτσος, 86′ Παυλίδης

Ελλάδα (Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Ρέτσος, Κουλιεράκης (Σιώπης 61′), Τσιμίκας, Κουρμπέλης (Μπουχαλάκης 60′), Μάνταλος (Παυλίδης 81′), Μπακασέτας (Φούντας 60′), Μασούρας (Γιακουμάκης 77′), Ιωαννίδης.

Ολλανδία (Κούμαν): Φερμπρούχεν, Χετρούιντα (Μάλεν 46′), Φαν Ντάικ, Άκε, Ντάμφρις, Χάρτμαν (Μίκι φαν ντε Φεν 74′), Ρέιντερς, Βίφερ (Μάρτεν ντε Ρον 81′), Σίμονς (Φέρμαν 62′), Μπεργκβάιν, Βέχορστ (Μπρόμπεϊ 62′).