Εθνική Ελλάδος Μπάσκετ: Εύκολη επικράτηση επί του Βελγίου

Η Εθνική Ελλάδος επικράτησε του Βελγίου για την 5η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκόσμιου Κυπέλλου.

Η Εθνική Ελλάδος μπάσκετ αντιμετώπισε το Βέλγιο για την 5η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκόσμιου Κυπέλλου, με τους Έλληνες να επικρατούν με αρκετή άνεση, καθώς το τελικό σκορ της αναμέτρηση ήταν το 85-68.

Κορυφαίος σκόρερ και σε αυτό το ματς ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που έκλεισε το παιχνίδι στους 26 πόντους (10/14 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/9 βολές, 7 ριμπάουτ, 1 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), την ώρα που εξαιρετικός ήταν και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 22 πόντους (5/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ). Για τους Βέλγους διασώθηκαν ο Ρετίν Ομπασοχάν με 14 πόντους και ο Ίσμαελ Μπακό με 12 πόντους.

Τα προβλήματα τραυματισμών δεν έλλειψαν από την Εθνική καθώς στο σημερινό παιχνίδι ο Δημήτρης Ιτούδης δεν μπόρεσε να υπολογίσει στον Κώστα Σλούκα και τον Κώστα Αντετοκούνμπο που αποκόμισαν τραυματισμούς από το ματς κόντρα στην Σερβία. Επίσης ούτε ο Γιώργος Παπαγιάννης αλλά ούτε και ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν διαθέσιμοι.

Το ΟΑΚΑ ήταν κατάμεστο, καθώς η ΕΟΚ είχε ανακοινώσει από νωρίς ότι οι φίλαθλοι είχαν εξαντλήσει τα εισιτήρια της αναμέτρησης.

Οι Έλληνες διεθνείς έδειξαν από το πρώτο δεκάλεπτο τις διαθέσεις τους. Μπήκαν αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” τον αγώνα από την αρχή και επικράτησαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 30-15.

Η διαφορά δυναμικότητας της εθνικής μας ομάδας με εκείνη των Βέλγων ήταν χαοτική, με το σκορ να ανεβαίνει κι άλλο, 40-22 (16’). Οι Βέλγοι κατάφεραν να “αποσυντονίσουν” τους Έλληνες, όμως το ημίχρονο έκλεισε με το 49-33 υπέρ της Ελλάδας.

Η αναμέτρηση συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, όμως οι δυο ομάδες ώρα πιο άστοχες. Το σκορ έπειτα από 28 αγωνιστικά λεπτά, ήταν το 59-44. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αφύπνισε την Ελλάδα και με δικές του προσωπικές ενέργειες αλλά και ένα τρίποντο σε δευτερεύον αιφνιδιασμό, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 64-44.

Η διαφορά συνέχισε να βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα, παρά το γεγονός ότι τα νεύρα και μερικά επικίνδυνα φάουλ από τους Βέλγους πήγαν να χαλάσουν τον ρυθμό της εθνικής μας. Παρόλα αυτά η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε όπως ακριβώς ήταν επιθυμητό από τους Έλληνες διεθνείς και τον Δημήτρη Ιτούδη, με το τελικό σκορ να είναι το 85-68.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 49-33, 64-44, 85-68

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης 6 (3 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1/4 τρίποντα), Κασελάκης, Κουζέλογλου, Λούντζης, Αντετοκούνμπο Γ. 26 (10/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο Θ. 7 (1), Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 22 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Λαρεντζάκης (0/4 σουτ), Παπανικολάου 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

Βέλγιο (Γκέργκια): Μπρατάνοβιτς, Ζιλέ 10 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λεκόμτ 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λιμπέρ 6 (2), Μουέμα, Μπακό 12 (5/10 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Μπλέιζενμπεργκ 4 (1), Ντε Ζέου 5 (1), Ομπασόχαν 14 (1), Τούμπα, Βάνγουιν 2 (1/7 σουτ).