Εθνική Ελλάδος: Η πρώτη νίκη κόντρα στην Λευκορωσία

Η Εθνική μας ομάδα έφτασε στην πρώτη της νίκη στα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου, επικρατώντας με 77-67 της Λευκορωσίας.

Η Εθνική Ελλάδος έφτασε στο 1-1 στα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου, καθώς νίκησε τη Λευκορωσία με 77-67. Η ατμόσφαιρα στο γήπεδο της Θεσσαλονίκης ήταν εξαιρετική, ενώ την αναμέτρηση παρακολούθησαν οι Νίκος Γκάλης και Ντέιβιντ Ίνγκραμ.

Οι Λευκορώσοι έβαλαν δύσκολα στην Ελλάδα, ενώ το δυνατό τους σημείο ήταν τα 20 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν. Για την Εθνική μας ομάδα ωστόσο “καθάρισαν” οι εξαιρετικοί Κασελάκης, Αγραβάνης, Λούντζης και Γόντικας.

Ο αγώνας

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε την αναμέτρηση με μεγάλο πρόβλημα στα αμυντικά ριμπάουντ, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι αντίπαλοι και βρήκαν δεύτερες ευκαιρίες στην επίθεση. Αυτό τους έδωσε το πλεονέκτημα στο σκορ στην πρώτη περίοδο, καθώς μέτρησαν 8 επιθετικά ριμπάουντ, 18-16.

Η δεύτερη περίοδος δεν είχε καμία σχέση με την πρώτη, καθώς οι Έλληνες μπήκαν πολύ πιο δυναμικά. Με ένα ξέσπασμα λοιπόν κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και με διψήφια διαφορά, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 30-38.

Οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη περίοδο έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στον πόντο έπειτα από καλάθι του Σάλας στον αιφνιδιασμό, 42-41. Ωστόσο η Εθνική δεν το έβαλε κάτω και δεν πτοήθηκε από αυτό το ξέσπασμα και έβαλε μπρος για το δικό της επιμέρους σκορ 16-7, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο +10 για την Ελλάδα, 58-48.

Η Λευκορωσία προσπάθησε για ακόμα μία φορά να φτάσει την Εθνική στο σκορ, το κατάφερε καθώς μείωσε σε 62-60, όμως οι Έλληνες είχαν και πάλι απάντηση. Φοβερό στατιστικό ήταν ότι η Εθνική μας ομάδα είχε 9 από τους 13 πόντους της μέχρι το 37′ από ελεύθερες βολές, 71-62. Ο Αγραβάνης πέτυχε το πιο καθοριστικό καλάθι της αναμέτρησης, καθώς ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το 76-66 (39′). Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν το 77-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 38-30, 58-48, 77-67

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Γκίκας 7 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γόντικας 13 (4/8 δίποντα, 5/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλαϊτζάκης 5 (5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 14 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Λούντζης 12 (1/8 σουτ, 9/13 βολές), Αγραβάνης 14 (5/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 3 (1), Κακλαμανάκης, Κατσίβελης 4, Καββαδάς, Μουράτος 5, Ρογκαβόπουλος

Λευκορωσία (Βεργκούν): Μπλίζνιουκ 17 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Ντοντού, Μικούλσκι 2, Παραχούσκι 15 (7/10 δίποντα, 1/5 βολές, 15 ριμπάουντ), Σαλάς 17 (5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αλάντκα 3 (1), Μπελιάνκου 2, Ερνάντεζ, Σίτνικ, Σταμπρούσκι 11 (3), Στουμπέντα

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 15/34 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 29/45 βολές, 42 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 16 επιθετικά), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λευκορωσία: 14/39 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 9/17 βολές, 50 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 20 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη