Premier League: Ισοπαλία στο ντέρμπι της Τσέλσι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι μεταξύ της Τσέλσι και της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ενόψει της 13ης αγωνιστικής της Premier League, Τσέλσι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μοιράστηκαν από έναν βαθμό με το τελικό 1-1 να αδικεί τους Λονδρέζους, που ήταν ανώτερoi καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης.

Για τον σημαντικό αυτό αγώνα ο προπονητής της Τσέλσι, Τόμας Τούχελ επέλεξε σχηματισμο 3-4-2-1 με τον Μεντί κάτω από τα δοκάρια, τους Σίλβα, Ρούντιγκερ και Σαλομπά στα στόπερ, τους Τζέιμς και Αλόνσο δεξιά και αριστερά ως μπακ-χαφ, τους Ζορζίνιο και Λόφτους-Τσικ ως αμυντικά χαφ, μπροστά τους οι Ζιγιέχ και Χάνσον-Οντόϊ και στην κορυφή ο Βέρνερ.

Για την φιλοξενούμενη Γιουνάιτεντ, ο Μάικλ Κάρικ κατέβασε την ομάδα με 4-4-2 αφήνοντας εκτός αρχικής σύνθεσης τον Κριστιάνο Ρονάλντο με τον Ντε Χέα στο τέρμα τους Μπαγί, Λίντελοφ, Μπισάκα και Τέλλες στην άμυνα, τους Μακ Τόμινεϊ, Μάτιτς, Φρεντ και Φερνάντες  στον χώρο του κέντρου και τους Ράσφορντ και Σάντσο στην κορυφή.

Η γηπεδούχος Τσέλσι μπήκε δυναμικά και έχασε την πρώτη της καλή στιγμή με τον Χάνσον-Οντόϊ στο 4ο λεπτό με το σουτ εντός περιοχής που έκανε αλλα δεν βρήκε στόχο.

Στο 31ο λεπτό, η Τσέλσι είχε δοκάρι με το σουτ του Ρούντιγκερ από τα 30 μέτρα και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 50ο λεπτο με τον Σάντσο. Η Τσέλσι κέρδισε κόρνερ, η άμυνα της Γιουνάιτεντ απομάκρυνε, ο Ζορζίνιο ως τελευταίος θέλει να κοντρολάρει από ψηλά δεν τα κατάφερε και έχασε το κοντρόλ, αυτό εκμεταλεύτηκε ο Σάντσο που έκλεψε την μπάλα και πλάσαρε ιδανικά τον Μεντί για το 0-1.

Στο 68′ η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι με τον απρόσεκτο μαρκάρισμα του Μπισάκα στον Τιάγκο Σίλβα, ο Ζορζίνιο ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα δεξιά τον Ντε Χέα αριστερά και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 79ο λεπτό ο Τζέιμς έβγαλε ολομόναχο τον Βέρνερ στην περιοχή, αλλά ο Γερμανός έστειλε την μπάλα στα σώματα.

Στο 84′, η Τσέλσι εκτέλεσε κορνερ, ο Χάνσον-Οντόϊ έκανε την κεφαλία αλλα δεν μπόρεσε να βρει εστία.

Στο 86ο λεπτό, ο Μεντί έκανε το λάθος έδωσε την μπάλα στον Φρεντ όμως ο μέσος της Γιουνάιτεντ έκανε την χειρότερη επιλογη και σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα των Λονδρέζων.

Στην τελευταία καλή στιγμή του μάτς, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάουντ γύρισε την μπάλα από τα δεξιά, βρήκε τον Ρούντιγκερ που έκανε το γυριστό αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά και έτσι έμεινε το τελικό 1-1.

Σκόρερ: 68′ Ζορζίνιο 50′ Σάντσο

Κίτρινες: 53′ Τζέιμς – 45΄ Μακ Τόμινεϊ, 49′ Ράσφορντ, 93′ Κριστιάνο Ρονάλντο

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί, Σαλομπά, Σίλβα, Ρούντιγκερ, Αλόνσο(78′ Πούλισικ), Τζέιμς, Λόφτους-Τσικ(78′ Μάουντ), Ζορζίνιο, Ζιγιέχ, Χάντσον-Οντόϊ, Βέρνερ(82′ Λουκάκου)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Κάρικ): Ντε Χέα, Μπαγί, Λίντελοφ, Μπισάκα, Τέλλες, Μάτιτς, Μακ Τόμινεϊ, Φρέντ, Φερνάντες(88′ Βαν Ντε Μπεκ), Σάντσο(64′ Κριστιάνο Ρονάλντο), Ράσφορντ(77′ Λίνγκαρντ)