Ήττα-αποκλεισμός για την εθνική Ελπίδων

Η εθνική Ελπίδων της Αυστρίας πήρε την πρόκριση για το EURO 2019. Η εθνική Ελλάδος Ελπίδων δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-0 του πρώτου αγώνα με την αντίστοιχη ομάδα της Αυστρίας.

Οι Έλληνες ξεκίνησαν πιο δυνατά και απείλησαν πολλές φορές χωρίς επιτυχία. Η Αυστρία στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου σκόραρε με τον Grbic και πήρε την νίκη-πρόκριση με 1-0.

O ΑΓΩΝΑΣ:

Η Ελλάδα μπήκε πιο δυνατά και μέχρι το 8′ απείλησε με κεφαλιές του Κουλούρη και του Λάμπρου. Η Αυστρία απάντησε με “πολιορκία” στα καρέ του Κότσαρη.

Στο 17΄ο Κυριακόπουλος προσπάθησε από απόσταση να απειλήσει όμως χωρίς επιτυχία. Στην συνέχεια οι Λάμπρου και Καραχάλιος έχασαν δύο ανεπανάληπτες ευκαρίες.

Το πρώτο ημίχρονο, παρά την φανταστική ομαδική λειτουργία της Ελλάδας, έκλεισε με ευκαιρία των Αυστριακών. Ο Wober σούταρε από κοντά όμως ο Κότσαρης μπλόκαρε.

Κόντρα στο παιχνίδι η Αυστρία άνοιξε το σκορ στο 51′. Ο Grbic εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 59’σχεδόν το ίδιο σκηνικό. Ίδιος παίκτης, πάλι φάουλ όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το τέρμα.

Από εκείνη την στιγμή και μετά καμία ομάδα δεν έκανε φάσεις και φυσικά δεν σκόραρε με αποτέλεσμα να προκρηθεί η Αυστρία.

Αυστρία: Schlanger, Ingolitsch, Posch, Wober, Ullmann, Ljubic, Lienhart, Baumgartner (Horvath 72′), Wolf (Danso 90′), Laimer, Grbic (Kvasina 61′)
Eλλάδα: Kότσαρης, Σάλιακας, Χατζηδιάκος, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Γαλανόπουλος (Κοτσόπουλος 80′), Καραχάλιος, Λάμπρου (Χατζητζιοβάννης 57′), Λημνιός, Μπουζούκης (Ανδρούτσος 65′), Κουλούρης