Εθνική Γυναικών: Φιλική ισοπαλία απέναντι στη Ρουμανία

Φιλική ισοπαλία για την Εθνική Γυναικών απέναντι στη Ρουμανία.

Η Εθνική Γυναικών ήταν αρκετά καλή στο φιλικό με τη Ρουμανία στην Αττάλεια, κυριάρχησε της αντιπάλου της σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δημιούργησε κλασσικές ευκαιρίες, αλλά το γκολ δεν ήρθε κι έτσι το σκορ έμεινε στο 0-0. Στις 25/02 το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα θα αντιμετωπίσει την Τουρκία στην ίδια πόλη.

Αν και τα πράγματα δεν ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο για την Εθνική, καθώς στο 15΄ τραυματίστηκε στην ποδοκνημική και αποχώρησε η αρχηγός Ελένη Κακαμπούκη, οι Ελληνίδες κυριάρχησαν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα ότι η πρώτη σοβαρή απειλή για την ελληνική εστία ήρθε μόλις στο  44΄,  όταν η Χατζηχαριστού απέκρουσε με εντυπωσιακή εκτίναξη το μακρινό σουτ της Vatafu.

Η Εθνική όμως είχε δύο κλασσικές ευκαιρίες με τη Σοφία Κόγγουλη: Στο 26΄ όταν σε τετ α τετ η γκολκίπερ Paraluta απέκρουσε και στο 40΄ όταν η Ελληνίδα επιθετικός εκλεψε τη μπάλα κοντά στην εστία και πλάγια αλλά το πλασέ της κόντραρε και το γκολ αποσοβήθηκε.

Στο β΄ ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, άλλά και πάλι η Ελλάδα ήταν κυρίαρχη. Είχε ευκαιρία με τη Χαμαλίδου στο 60΄ με την Paraluta να αποκρούει και πάλι, ενώ στο 75΄ η ίδια παίκτρια σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Επίσης στο 90΄ το σουτ της Σαρρή από το ύψος της περιοχής πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Την Κυριακή 25/02 στις 15:30 η Εθνική Γυναικών θα αντιμετωπίσει την Τουρκία στο στάδιο Emirhan.

Ρουμανία: Παραλούτα, Στάντσιου, Μπόρταν (63΄ Χέρζεγκ), Μελούτα, Βατάφου (63΄ Τάταρ), Όλαρ, Γκέρεντ, Μπαλατσεάνου (32΄ Μάρκου), Μπιστριάν, Μπράτου, Ιορντατσιούζι.

Ελλάδα: Χατζηχαριστού, Μήτκου (65΄ Καλδαρίδου), Γκούνη, Πατερνά (83΄ Γεωργίου), Παλαμά, Κακαμπούκη (15΄ Μωραΐτου), Μάρκου, Σαρρή, Χαμαλίδου (83΄ Παπαδοπούλου), Σπυριδωνίδου (65΄ Γιαννακά), Κόγγουλη (83΄ Γεωργαντζή).