Εθνική Γυναικών: Φιλική ισοπαλία με την Κροατία

Φιλική ισοπαλία για την Εθνική Γυναικών με την αντίστοιχη της Κροατίας.

Ισόπαλη 1-1 αναδείχθηκε η Εθνική Γυναικών με την Κροατία σε φιλική αναμέτρηση στο «Γεώργιος Καμάρας».

Στον πρώτο αγώνα του Αλέξανδρου Κατηκαρίδη ως πρώτου προπονητή του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος η Εθνική φορώντας τη νέα της εμφάνιση, έδειξε, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, θετικά στοιχεία: δύναμη, πάθος, αλληλοκάλυψη, ανάπτυξη, τήρηση των ρόλων.

Η Ελλάδα προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 10΄, όταν σε μια επίθεση από τα δεξιά η Βεατρίκη Σαρρή πέρασε κεφαλιά-ασίστ στην Αναστασία Σπυριδωνίδου που με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 1-0. Η Εθνική κυριάρχησε σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, στη διάρκεια του οποίου η Κροατία είχε μια κλασσική ευκαιρία, το κοντινό σουτ της Κάλντιτς στο 35΄, με τη Δανάη Σιδηρά να αποσοβεί το γκολ πάνω στη γραμμή. Η Ελλάδα ήταν καλύτερη και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος.

Στο 62΄ η Ρούντελιτς βγήκε μόνη σε τετ-α-τετ με τη Νάση και πλάσαρε εύστοχα για το 1-1, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

Ελλάδα: Νάση, Μήτκου, Κακαμπούκη, Σιδηρά (79΄ Χαμαλίδου), Μάρκου, Σαρρή, Σπυριδωνίδου, Μωραΐτου (70΄ Νεφρού), Χατζηνικολάου (79΄ Καλδαρίδου), Κόγγουλη (51΄ Γεωργίου), Πατερνά.

Κροατία: Μπάσιτς, Γέλεντσιτς, Μπάλογκ, Πράνιες (46΄ Τζέκολατζ), Πέζελιε, Λιούζστινα (46΄ Ρούντελιτς), Λιούμπινα, Μπούκατς, Κάλντιτς (46΄ Σπάτζιτς), Μπόιτσιτς (80΄ Κρατζίνοβιτς), Λότζινα.

Διαιτητής: Λότα Βουόριο (Φινλανδία).

Τη Δευτέρα 10/04 οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν σε ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι -και πάλι στο “Γ. Καμάρας” , στις 11:00.

Ενώ στα αξιοσημείωτα, ήταν η πρώτη φορά (εκτός των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004) που στις φανέλες της Εθνικής Γυναικών, αναγράφονταν και τα ονόματα των παικτριών μαζί με τους αριθμούς τους.