Εθνική Γυναικών: Φιλική νίκη επί της Κροατίας

Φιλική νίκη επί της Κροατίας πέτυχε η Εθνική Γυναικών.

Η Εθνική Γυναικών νίκησε με 2-1 την Κροατία στη δεύτερη μεταξύ τους φιλική αναμέτρηση στο γήπεδο «Γεώργιος Καμάρας».

Η ομάδα του Αλέξανδρου Κατηκαρίδη, όπως και στο ματς της Παρασκευής 7/10, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και αυτή τη φορά έφτασε στη νίκη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν δυνατό αλλά μοιρασμένο, με λίγες φάσεις για τις δύο ομάδες. Στο 37’ τραυματίστηκε η Χατζηνικολάου και αντικαταστάθηκε από την Καλδαρίδου, η οποία στην πρώτη της επαφή με τη μπάλα είχε δοκάρι σε κοντινό πλασέ μετά από φάση διαρκείας. Στο 43’ η Κροατία άνοιξε το σκορ με σουτ της Τζεγκολάι από το ύψος του πέναλτι.

Η Εθνική ισοφάρισε νωρίς στο δεύτερο μέρος, στο 52’, όταν η γκολκίπερ Μπάσιτς απέκρουσε το πλασέ της Σαρρή και η μπάλα πήγε στη Σπυριδωνίδου που ευστόχησε από κοντά. Και στο 70’, μετά από ωραία ανάπτυξη, η Σαρρή πέρασε ασίστ στη Σπυρυδωνίδου που πλάσαρε από τη μεγάλη περιοχή για το 2-1. Στο υπόλοιπο διάστημα μέχρι τη λήξη, η Εθνική διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ και το σφύριγμα της λήξης τη βρήκε νικήτρια.

Ελλάδα: Νάση, Μήτκου, Κακαμπούκη, Σιδηρά (74’ Πούλιου), Μάρκου, Σαρρή, Σπυριδωνίδου (74’ Χαμαλίδου), Μωραΐτου (57′ Γεωργίου), Χατζηνικολάου (37’ Καλδαρίδου), Κόγγουλη (74’ Παλαμά), Πατερνά (74’ Κοτσάκι).

Κροατία: Μπάσιτς, Γέλεντσιτς, Μπάλογκ, Πράνιες, Πέτζελι, Ρούντελιτς, Λιούμπινα, Ντούλτσιτς (57’ Μπούκατς), Μπόιτσιτς (90’ Κάλντιτς), Τζεγκολάι (57’ Λιούστινα), Λότζνα (77’ Τέρτζιτς).