Εθνική Γυναικών: Ήττα από τη Σερβία για το Women’s Nations League

Ήττα της Εθνικής Γυναικών από τη Σερβία.

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε 0-2 από την αντίστοιχη της Σερβίας στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης” του Ηρακλείου, για την 5η αγωνιστική του UEFA Women’s Nations League (3ος όμιλος). Μιγιάτοβιτς στο 45′ και Πόλιακ στο 88′ τα γκολ του αγώνα. Ο κόσμος του Ηρακλείου αγκάλιασε για μια ακόμη φορά την Εθνική Γυναικών, καθώς τον αγώνα παρακολούθησαν περί τους 1.800 φιλάθλους.

Για την 6η αγωνιστική, η Ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Πολωνία την προσεχή Τρίτη 5/12 (20:00).

Η Εθνική Ομάδα είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης στο 11ο λεπτό, όταν η σέντρα της Μήτκου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Κόστιτς. Η Εθνική έφτασε κοντά στο γκολ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό, όταν η Ελένη Μάρκου αστόχησε με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ της Σαρρή.

Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, η Σερβία ήταν η ομάδα που προηγήθηκε στο σκορ. Στο 45ο λεπτό η Νταμιάνοβιτς βρήκε την Πόλιακ στην πλάτη της άμυνας, αυτή έστρωσε την μπάλα στην Μιγιάτοβιτς, η οποία με σουτ από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Νάση.

Στο 2ο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πίεσε για την ισοφάριση, η Σερβία αμύνθηκε για αρκετή ώρα και στο 88ο λεπτό “σφράγισε” τη νίκη της, με την Πόλιακ να σκοράρει ένα καταπληκτικό γκολ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Ελλάδα (Αλέξανδρος Κατηκαρίδης): Νάση, Μήτκου, Σιδηρά, Παλαμά, Πατερνά (78′ Καλδαρίδου), Σαρρή, Μάρκου, Κακαμπούκη, Χαμαλίδου (70′ Γεωργαντζή), Σπυριδωνίδου (60′ Παπαδοπούλου), Γιαννακά.

Σερβία (Ντράγκισα Ζέτσεβιτς): Κόστιτς, Πέτροβιτς (70′ Στούπαρ), Σλόβιτς, Νταμιάνοβιτς, Κρίστιτς, Φιλίποβιτς (90′ Σρέμσοεβιτς), Μιγιάτοβιτς (70′ Λαζάροβιτς), Μπλαγκόγιεβιτς (90′ Τζόρτζεβιτς), Πόλιακ (90′ Τσάβιτς), Νταμνιάνοβιτς, Ιβάνοβιτς.

Πλέον, με την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής, η βαθμολογία του ομίλου της Εθνικής διαμορφώνεται ως εξής: