Εθνική Γυναικών: Οι δηλώσεις του Αλέξανδρου Κατηκαρίδη μετά τον αγώνα με τη Σερβία (vid)

Οι δηλώσεις του ομοσπονδιακού προπονητή Αλέξανδρου Κατηκαρίδη και των παικτριών της Εθνικής Γυναικών μετά το 0-2 από τη Σερβία.

Η Συνέντευξη Τύπου του ομοσπονδιακού τεχνικού Αλέξανδρου Κατηκαρίδη μετά το τέλος του αγώνα της Εθνικής Ομάδας Γυναικών με τη Σερβία (0-2) για το UEFA Women’s Nations League στο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης” του Ηρακλείου.

Οι δηλώσεις της Ελένης Μάρκου και της Μαρίας Πατερνά:

Ελένη Μάρκου: “Κάναμε μια πολύ καλή προσπάθεια σήμερα, αλλά το επιθυμητό αποτέλεσμα δεν ήρθε. Η εμφάνιση μας στο 1ο ημίχρονο ήταν εξαιρετική, καθώς ελέγξαμε το ρυθμό του αγώνα και είχαμε τις ευκαιρίες να προηγηθούμε, όμως τελικά δεχτήκαμε ένα γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο συνεχίσαμε να προσπαθούμε, πιέσαμε τη Σερβία, και πάλι όμως δεχτήκαμε ένα γκολ σε κρίσιμο χρονικά σημείο. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι πλέον μπορούμε να “κοιτάζουμε στα μάτια” δυνατές ομάδες όπως η Σερβία που διαθέτει παίκτριες με ποιότητα και ταλέντο.

Θα ήθελα να αναφέρω αυτό που μου είπε πριν λίγο η σκόρερ του 1ου γκολ, Μιγιάτοβιτς, με την οποία γνωριζόμαστε. Μου είπε ότι παρακολούθησε το 1ο παιχνίδι με την Πολωνία και τόνισε ότι παίξαμε εξαιρετικά, ότι δεν έπρεπε να έχουμε ηττηθεί και πως πιστεύει ότι θα πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα την Τρίτη. Πιστεύω και εγώ πως μπορούμε να πάρουμε το καλύτερο δυνατό στην τελευταία αναμέτρηση με την Πολωνία στο Κατοβίτσε.

Μαρία Πατερνά: “Κάναμε άλλη μια μεγάλη προσπάθεια και μια καλή εμφάνιση στον όμιλο. Τα γκολ, τα οποία δεχτήκαμε ήταν κόντρα στη ροή του αγώνα και πρέπει να αναλύσουμε τις φάσεις και να διορθώσουμε πράγματα ενόψει της συνέχειας. Το σημαντικό για την ομάδας μας όμως είναι ότι ξεκάθαρα πια έχουμε αλλάξει επίπεδο και “βγάζουμε” στον αγωνιστικό χώρο αυτά που θέλει ο προπονητής μας. Θα συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά ώστε να βελτιωθούμε περισσότερο. Η προσπάθεια συνεχίζεται με την κρίσιμη αναμέτρηση απέναντι στην Πολωνία για την τελευταία αγωνιστική του Nations League”.