Εθνική Γυναικών: Προπονήθηκε στο Τορσχάβν των Φερόε – Οι δηλώσεις του Αλέξανδρου Κατηκαρίδη

Έτοιμη η Εθνική Γυναικών για τον αυριανό εκτός έδρας αγώνα με τα Νησιά Φερόε. Οι δηλώσεις του Αλέξανδρου Κατηκαρίδη.

Η Εθνική Γυναικών πραγματοποίησε την επίσημη -και μοναδική της- προπόνηση στο γήπεδο του αγώνα με τα Νησιά Φερόε, το Torsvollur Stadium του Τορσχάβεν, την Τρίτη 04/06 στις 18:45 ώρα Ελλάδος. “Μικροπροβλήματα που αντιμετωπίζονται” αναφέρει το ιατρικό δελτίο”. Μετάδοση από το Novasports Start και το κανάλι της Nova στο YouTube και αναμετάδοση από το epo.gr.

Η διάθεση όλων στην ομάδα είναι πολύ καλή και όλοι, παίκτριες και επιτελείο έχουν συνειδητοποιήσει την ανάγκη για τη νίκη απέναντι στα Φερόε, ώστε η Εθνική να παραμείνει στην πρώτη θέση του 3ου ομίλου. Το κλίμα είναι καλό, ωστόσο θα πρέπει να αναφερθεί ότι η διαφορά θερμοκρασίας αποτελεί ένα ζήτημα, καθώς από τους 28 βαθμούς Κελσίου της Κρήτης, τα μέλη της αποστολής βρέθηκαν στους 6 βαθμούς με αέρα, ενώ το μεγαλύτερο μέρος της προπόνησης έγινε υπό βροχή. Χαρακτηριστικό του καιρού δε, είναι οι συνεχείς μεταβολές μέσα σε λίγη ώρα. Ωστόσο στο μυαλό όλων είναι μόνον η νίκη, ανεξαρτήτως συνθηκών.

Πέρα από το αγωνιστικό μέρος, αξίζει να αναφερθεί ότι τα Νησιά Φερόε αποτελούν ένα καταπράσινο φυσικό τοπίο εξαιρετικής ομορφιάς, σκανδιναβικού τύπου, με απότομες πλαγιές και πολλούς καταρράκτες, το οποίο προσομοιάζει στην Ισλανδία.

Ο εορτάζων Αλέξανδρος Κατηκαρίδης, που έχει σήμερα τα γενέθλιά του, όπως και η Μαρία Καπνίση, αναφέρθηκε στο εκτός έδρας παιχνίδι με τα Ν. Φερόε, τονίζοντας ότι η ανάγκη για νίκη γίνεται ακόμη μεγαλύτερη από τη στιγμή που υπήρξε απώλεια βαθμών στο ματς με το Μαυροβούνιο, δίνοντας ωστόσο έμφαση στην προσπάθεια να βελτιώνεται συνεχώς η Εθνική. Δήλωση και από τη Νίκη Μιχαλοπούλου.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του ομοσπονδιακού τεχνικού για τον αγώνα της Εθνικής Γυναικών με τα Νησιά Φερόε στο Τορσχάβν:

“Από την κλήρωση κιόλας, όταν μάθαμε τις ομάδες του ομίλου, ο στόχος ήταν οι έξι νίκες και η πρώτη θέση. Το γεγονός ότι στον προηγούμενο εντός έδρας αγώνα μας με το Μαυροβούνιο στο Ηράκλειο δεν πήραμε τους τρεις βαθμούς, κάνει πιο επιτακτική την ανάγκη, επιτάσσει θα έλεγα, να νικήσουμε εδώ στα Φερόε. Ειδικά από τη στιγμή που ήμασταν σαφώς καλύτεροι και αγωνιστικά και τακτικά και ως προς τη διαχείριση του παιχνιδιού και φτάσαμε ένα λεπτό πριν τη νίκη, δεχόμενοι την ισοφάριση με ένα πέναλτι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων…

Ο σχεδιασμός του αγώνα με τα Νησιά Φερόε βρίσκεται σε εξέλιξη από τη λήξη του ματς με το Μαυροβούνιο, τόσο ως προς την ψυχολογική αντιμετώπιση και το ξεπέρασμα του όποιου σοκ προήλθε από την αναπάντεχη εξέλιξη και αποτέλεσμα, όσο και ως προς το καθαρά αγωνιστικό και τακτικό μέρος. Έχουμε μπροστά μας μια σκανδιναβική ομάδα με καλές σωματοδομες, που δίνει έμφαση στη δύναμη, η οποία στο πρώτο μεταξύ μας παιχνίδι στην Κρήτη άλλαξε τον τρόπο παιχνιδιού της, επιλέγοντας ένα πολύ πιο κλειστό αμυντικό σύστημα από ό,τι συνήθως. Προετοιμαζόμαστε λοιπόν να αγωνιστούμε έτσι ώστε να φτάσουμε στον στόχο μας, τη νίκη, όπως και αν μας αντιμετωπίσουν. Σημασία έχει να συνεχίσουμε στον δρόμο της προόδου, δηλαδή να παίζουμε συνδυαστικό και κυριαρχικό ποδόσφαιρο και να βελτιωνόμαστε σε αυτό το μοντέλο. Είναι εκείνο που θέλαμε να αλλάξουμε και η εικόνα μας από αγώνα σε αγώνα δείχνει σαφή πρόοδο. Δουλεύουμε μέσα στα στενά χρονικά όρια που διαθέτουμε και βελτιώνουμε πλέον λεπτομέρειες σε όλα τα επίπεδα”.

Από τις διεθνείς παίκτριες δηλώσεις για τον αγώνα με τα νησιά Φερόε έκανε η Νίκη Μιχαλοπούλου:

“Ξέρουμε πολύ καλά τί θέλουμε από το παιχνίδι με τα Νησιά Φερόε, αυτό είναι η νίκη και γι αυτό προετοιμαζόμαστε. Η θέλησή μας ενισχύεται και από το γεγονός ότι δεν πήραμε τη νίκη στο προηγούμενο παιχνίδι στο οποίο ήμασταν καλύτερες, ανατρέψαμε το εις βάρος μας σκορ και γενικά αξίζαμε τους τρεις βαθμούς. Ο κάθε αγώνας έχει τις δυσκολίες του και θέλει προσοχή. Εκείνο που έχει σημασία είναι πως είμαστε όλες καλά και γνωρίζουμε τί πρέπει να κάνουμε για να φτάσουμε στον σκοπό μας”.