Εθνική Γυναικών: Σημαντικό διπλό της Ελλάδας επί της Εσθονίας

Σημαντική εκτός έδρας νίκη της Εθνικής Γυναικών επί της Εσθονίας – Αγωνία για Στράντζαλη.

Η Εθνική Ελλάδας Γυναικών επικράτησε με 1-3 της Εσθονίας για την 7η αγωνιστική του προκριματικού ομίλου για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Σκόρερ της «γαλανόλευκης» η Σοφία Κόγγουλη με δύο τέρματα και η Βεατρίκη Σαρρή.

Η ελληνική ομάδα φτάνει τους 10 βαθμούς και είναι στην 4η θέση του ομίλου της, ενώ με νίκη και στον επόμενο αγώνα κόντρα στην Εσθονία, μπαίνει στο κόλπο της δεύτερης θέσης.

Στο 14ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η Σαρρή σέντραρε στη μεγάλη περιοχή, η Σοφία Κόγγουλη εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση της Εσθονής γκολκίπερ και με κοντινή προβολή έκανε το 0-1.

Η ίδια στο 21’ διπλασίασε τα προσωπικά της τέρματα και της Ελλάδας, καθώς ύστερα από γύρισμα της Γεωργίου από δεξιά, πλάσαρε υποδειγματικά για το 0-2.

Στο 51ο λεπτό, η Χαμαλίδου σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 63’ η Εσθονία μείωσε με την Χιμάνεν με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Ενώ στο 70ό λεπτό, η Κωνσταντίνα Στράντζαλη που είχε περάσει λίγα λεπτά πριν στον αγώνα αποχώρησε τραυματίας.

Στο 76’ η Σαρρή μπήκε μόνη της από αριστερά, πλάσαρε όμορφα για το 1-3.

Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν για την 8η αγωνιστική του ομίλου την προσεχή Τρίτη 12 Απριλίου στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο της Πάτρας.

Εσθονία (Αναστασία Μορκόβκινα): Κορκ, Μέχεβετς, Όραβ, Ρέμετ, Ζιλντίνις, Τόομ, Ρόσεν, Χιμάνεν (78’ Ντάουτ), Μπανίκοβα, Τάμικ, Άαρνα (67’ Λιλεμάε)

Ελλάδα (Γιώργος Κυριαζής): Χατζηχαριστού, Παλαμά, Σιδηρά, Νεφρού (64’ Στράντζαλη, 70’ Πούλιου), Γεωργίου, Μήτκου, Κακαμπούκη, Μωραΐτου, Χαμαλίδου, Σαρρή, Κόγγουλη (81’ Σπυριδωνίδου)

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Γιώργος Κυριαζής δήλωσε στη σελίδα της ΕΠΟ: “Κατ΄αρχάς εύχομαι ο τραυματισμός της παίκτριάς μας, της Στράντζαλη, να μην είναι σοβαρός. Οπωσδήποτε αυτό το γεγονός δεν μας επιτρέπει να χαρούμε όσο θα θέλαμε, καθώς η νίκη περνάει σε δεύτερη μοίρα. Θα πω όμως ότι πραγματοποιήσαμε καλή εμφάνιση, καθώς τηρήσαμε το μεγαλύτερο μέρος από αυτά που είχαμε σχεδιάσει. Κυριαρχήσαμε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες και μπορούσαμε να πετύχουμε κι άλλα γκολ. Σίγουρα όμως μπορούμε ακόμη καλύτερα και θα συνεχίσουμε τη δουλειά και την προσπάθειά μας ώστε να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο. Θερμά συγχαρητήρια στις κοπέλες για την καλή εμφάνιση και τη νίκη”.