Εθνική γυναικών: Μεγάλη νίκη, τεράστια πρόκριση

Η Εθνική γυναικών κόντρα σε όλα τα κατάφερε και πήρε το εισιτήριο για την τελική φάση του ευρωμπάσκετ του 2021.

Η Εθνική γυναικών νίκησε τη Βουλγαρία με 73-55 και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση ως μία από τις καλύτερες δεύτερες των ομίλων, στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ.

Τα κορίτσια του Βασίλη Μασλαρινού κατέθεσαν στο παρκέ πάθος, ψυχή και καρδιά και πέτυχαν μια διάκριση που αντανακλά σε ολόκληρο το άθλημα το οποίο περνάει δύσκολες μέρες λόγω και του συνεχιζόμενου lock out.

Η Μαριέλλα Φασούλα ήταν εκείνη που με δικό της γκολ-φάουλ στο τέλος έδωσε το πολυπόθητο +18(73-55) το οποίο έδωσε όχι μόνο την νίκη αλλά και την πρόκριση.

Η Εθνική μπήκε από την αρχή αποφασισμένα και ακολουθώντας το πλάνο της κατάφερε να ελέγχει το ματς και χάρις στην πολύ καλή της λειτουργία τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά όχι μόνο δεν απειλήθηκε αλλά κατάφερε στο τέλος να φτάσει στο +18 και να πάρει την πρόκριση.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η 4η περίοδος όταν η Εθνική έβγαλε όλη της την ενέργεια και χάρις σε πολύ μεγάλα καλάθια από τις Σταμολάμπρου, Σωτηρίου αλλά και της κορυφαίας Φασούλα πέτυχε το στόχο της και πήρε όχι μόνο την νίκη αλλά και τη διαφορά που την στέλνει στο Ευρωμπάσκετ.

Η Εθνική νίκησε όχι μόνο επειδή ήταν καλύτερη από τη Βουλγαρία κάτι που αποτυπώθηκε και από τη στατιστική της αναμέτρησης άλλα κυρίως γιατί ακόμα και όταν η Βουλγαρία με συνεχόμενα τρίποντα απείλησε την πρόκριση δεν φοβήθηκε και με υπομονή πέτυχε αυτό που ήθελε.

Πρώτη σκόρερ για την Εθνική ήταν η Μαριέλλα Φασούλα η οποία άγγιξε το double-double(16 πόντοι, 9 ριμπάουντ). Δίπλα στη σέντερ της ομάδας στάθηκαν επάξια και οι Σπανού με 14 και Χριστινάκη με 15.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Εθνική να είναι ναι μεν νευρική αλλά να έχει από την αρχή το προβάδισμα(9-5 στο 5′) με το δεκάλεπτο να κλείνει με την Ελλάδα να προηγείται με 20-11.

Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα με τη Βουλγαρία στο τέλος να μειώνει στους 4(37-33) σκορ που ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο η Εθνική κατάφερε χάρις στην πολύ καλή της ενέργεια να πάρει διαφορά 10 πόντων(52-42).

Η τελευταία περίοδος ήταν ένα δεκάλεπτο για πολύ γερά νεύρα καθώς η Εθνική έφτασε με καλάθι της Σωτηρίου στο χρυσό +18(64-46) με τη Βουλγαρία να μην έχει πει την τελευταία λέξη και με τρίποντο να μειώνει στους 15. Στις επόμενες επιθέσεις η Ελλάδα έφτασε και πάλι σε σκορ πρόκρισης χωρίς όμως η Βουλγαρία να τα παρατήσει καθώς με νέο τρίποντο κατέβασε τη διαφορά. Στο τελευταίο λεπτό και με το σκορ 70-55 η Φασούλα πετυχαίνει καλάθι και παράλληλα κερδίζει και φάουλ.

Η σέντερ της ομάδας ευστόχησε και στη βολή και έδωσε το χρυσό +18 το οποίο η άμυνα της Ελλάδας το διατήρησε μέχρι και την τελική κόρνα η οποία βρήκε όλη την ομάδα να γίνεται ένα κουβάρι και να πανηγυρίζει αυτήν την μοναδική στιγμή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-20, 33-37, 42-52, 55-73

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μιχαήλοφ): Ντιμίτροβα, Ιβάνοβα 13 (6/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κονσταντίνοβα, Κόστοβα 6 (2), Ζλατάνοβα (0/9 σουτ), Γκεοργκίεβα 12 (1), Χρίστοβα 7 (1), Ιβάνοβα 5 (1), Κότσεβα 6 (2), Στόιτσεβα 6 (2)

ΕΛΛΑΔΑ (Μασλαρινός): Χριστινάκη 15 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 9 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παυλοπούλου 13 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Σπανού 14 (5/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου 3, Φασούλα 16 (7/10 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Γέμελος, Σωτηρίου 3, Σταμολάμπρου