“Λευκή” ισοπαλία στο ντέρμπι του Λονδίνου, νίκη για την Νιούκαστλ

Ισόπαλο χωρίς γκολ το ντέρμπι του Λονδίνου, τέλος το κακό εντός έδρας σερί για την Νιούκαστλ, από έναν βαθμό μοιράστηκαν Μπέρνλι και Μπράιτον.

Για την 23η αγωνιστική της Πρέμιερ Λίγκ, η Νιούκαστλ νίκησε με 3-2 την Σαουθάμπτον, ενώ ισόπαλα έληξαν τα Φούλαμ – Γουέστ Χαμ(0-0) και Μπέρνλι – Μπράιτον(1-1).

Στην βαθμολογία η Γουέστ Χαμ έμεινε στην 5η θέση με 39 βαθμούς, η Σαουθάμπτον έμεινε στην 11η θέση με 29, η Μπράιτον ισοβαθμεί με την Νιούκαστλ στην 15η θέση με 25, δύο πόντους λιγότερους στην 17η θέση βρίσκεται η Μπέρνλι ενώ η Φούλαμ είναι στην ζώνη του υποβιβασμού και στην 18η θέση με 15.

Μπέρνλι – Μπράιτον 1-1 (Γκούντμουσον 54′ – Ντάνκ 36′)

Στο Τερφ Μουρ ισόπαλο έληξε το παιχνίδι μεταξύ Μπέρνλι και Μπράιτον με 1-1.
Η Μπέρνλι ήταν ανώτερη καθόλη την διάρκεια του παιχνιδιού όμως κόντρα στην ροή του, η Μπράιτον πήρε κεφάλι στο σκορ με την κεφαλιά του Ντανκ από την σέντρα του Γκρος στο 36′. Η Μπέρνλι συνέχισε στο ίδιο τέμπο και ισοφάρισε με τον Γκούντμουσον από κοντά στο 54′ και είχε ακυρωθέν γκολ με τον Μπάρνς στο 57′. Ο Βύντρα στο 62′ δεν βρήκε στόχο και το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Νιουκάστλ – Σαουθάμπτον 3-2 (Γουίλοκ 16′, Αλμιρόν 24′,45+4′ – Μιναμίνο 30′, Γουόρντ Πράους 48′)

Στο Σεντ Τζέιμς Παρκ, η Νιούκαστλ νίκησε με 3-2 την Σαουθάμπτον και έβαλε τέλος σε ένα σερί τεσσάρων παιχνιδιών χωρίς νίκη στην έδρα της.
Το σκορ στο 16′ άνοιξε ο δανεικός από την Άρσεναλ Γουίλοκ με τελείωμα μέσα στην περιοχή. Το 2-0 έκανε ο Αλμιρόν με σουτ στο ύψος της περιοχής στο 24ο λεπτό. Ο Μιναμίνο με ψύχραιμο πλασέ μείωσε σε 2-1 στο 30′ αλλά ο Αλμιρόν με το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου έγραψε το 3-1. Για το τελικό 3-2 πέτυχε γκολ ο Γουρντ Πράους με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ το 48′.

Φούλαμ – Γουέστ Χαμ 0-0

Λευκή ισοπαλία στο ντέρμπι του Λονδίνου μεταξύ Φούλαμ και Γουέστ Χαμ στο Κρέιβεν Κότατζ. Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές αλλά η Φούλαμ ήταν αυτή που κινούσε τα νήματα του ματς. Παρόλα αυτά δεν επιτεύχθηκε κάποιο τέρμα και οι δύο μονομάχοι μοιράστηκαν από έναν βαθμό.