Εθνική Κορασίδων: Φιλική ισοπαλία στο δεύτερο φιλικό με την Ουγγαρία

Ισοπαλία της Εθνικής Κορασίδων στο δεύτερο φιλικό της με την Ουγγαρία – Οι δηλώσεις του Γιώργου Παπακώστα.

Η Εθνική Κορασίδων ήρθε ισόπαλη 0-0 με την αντίστοιχη της Ουγγαρίας σε φιλική αναμέτρηση, η οποία διεξήχθη στο Στάδιο Νέας Σμύρνης. Η Εθνική Ομάδα ήταν καλύτερη καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν απειλήθηκε σε κανένα χρονικό σημείο του παιχνιδιού.

Στο 10ο λεπτό η Ντάτη με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 68ο λεπτό το πλασέ της Τζούρτζεβιτς από την μεγάλη περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Μαγιόρ. Στο 78′ η Μαγιόρ έδιωξε την κεφαλιά της Καλοκαιρινού και στο 82′ απομάκρυνε σε κόρνερ το διαγώνιο σουτ της Δέλιου. Στο 89′ η Καλοκαιρινού πήρε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή αλλά και πάλι η Μαγιόρ έδιωξε σε κόρνερ πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Αυτή ήταν η 2η αναμέτρηση ανάμεσα στις 2 Εθνικές Ομάδες (είχε προηγηθεί η νίκη 3-0 του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος) στο πλαίσιο της προετοιμασίας τους για τα προκριματικά της League Α του EURO WU-17 τον προσεχή Μάρτιο.

Η σύνθεση της Εθνικής: Μανουκαράκη (74′ Κωνσταντινίδου), Τσαούση (46′ Δέλιου), Κώστα (74′ Κιουρεξίδου), Θεοδωράκη (74′ Καλοκαιρινού), Αργυρίου, Βλάχου (46′ Τζούρτζεβιτς), Ντάτη (85′ Ίβιτς), Κουτσούρη (46′ Πλατανιά), Νάνου (62′ Μούκα), Μαλαμούση (46′ Μούγιου), Μπάρτζακλη (62′ Συρμή).