Εθνική Κορασίδων: Φιλική ήττα από την Σλοβακία

Φιλική ήττα της Εθνικής Κορασίδων από την Σλοβακία.

Σε φιλική αναμέτρηση στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για την πρώτη προκριματική φάση του EURO WU-17 2024 (Αλβανία 07-13 Νοεμβρίου), η Εθνική Κορασίδων ηττήθηκε 2-0 από την αντίστοιχη της Σλοβακίας στο Mol Academy Center της Ντουνάισκα Στρέντα.

Μόλις στο 1ο λεπτό η Σλοβακία πήρε προβάδισμα στην αναμέτρηση με την κοντινή προβολή της Γκλόντοβα. Στο 57ο λεπτό η Πεκάροβα με προσωπική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Η Εθνική πίεσε προς το τέλος της αναμέτρησης και έφτασε κοντά στη μείωση του σκορ αλλά τα σουτ της Αργυρίου εκτός περιοχής, στο 89′ και στο 91′, πέρασαν λίγο άουτ.

Οι δύο ομάδες θα δώσουν και δεύτερο φιλικό προετοιμασίας στο ίδιο γήπεδο, την Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου στις 11:00.

Η σύνθεση της Εθνικής: Πεταλωτή, Κώστα (46′ Κιουρεξίδου), Κωνιωτάκη, Θεοδωράκη, Αργυρίου, Τζούρτζεβιτς (82′ Βλάχου), Τσέλα (46′ Κουτσούρη), Ντάτη, Μαλαμούση (70′ Πλατανιά), Μούγιου, Μπάρτζακλη (83′ Συρμή).