Εθνική Κορασίδων: Φιλική νίκη κόντρα στην Ουγγαρία

Φιλική νίκη της Εθνικής Κορασίδων κόντρα στην Ουγγαρία – Οι δηλώσεις του Γιώργου Παπακώστα.

Η Εθνική Κορασίδων επικράτησε 3-0 της Ουγγαρίας στο Στάδιο Νέας Σμύρνης, στο πρώτο μεταξύ τους φιλικό προετοιμασίας ενόψει της συμμετοχής των 2 ομάδων στη δεύτερη προκριματική φάση του EURO WU-17 τον επόμενο μήνα.

Η Εθνική Ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης από τα πρώτα λεπτά. Στο 8ο λεπτό η εκτέλεση φάουλ της Αργυρίου σταμάτησε στο δοκάρι και στο 12ο η ίδια παίκτρια άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Παρά το προβάδισμα τους, οι παίκτριες του Γιώργου Παπακώστα πίεσαν περισσότερο και σημείωσαν ακόμη 2 γκολ μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά στο 14′ με πλασέ της Ίβιτς από τη μεγάλη περιοχή και στο 27′ και πάλι με την Ίβιτς να μπαίνει στην περιοχή από κάθετη πάσα της Μούγιου και να νικάει σε τετ α τετ την Πεκ διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Στο 40ό λεπτό το σουτ της Ζάμπο σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες και πάλι την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου στις 11:00 στο Στάδιο Νέας Σμύρνης.

Η σύνθεση της Εθνικής

Μανουκαράκη (65′ Κωνσταντινίδου), Κώστα (87′ Παράσχη), Θεοδωράκη (65′ Καλοκαιρινού), Κιουρεξίδου (65′ Ντάτη), Δέλιου (80΄Κουτσούρη), Αργυρίου (80′ Μούκα), Τζούρτζεβιτς (46′ Πλατανιά), Ίβιτς (46′ Ψαρρού), Μαλαμούση (65′ Κατηκαρίδου), Μαρία-Ελένη Μούγιου (46′ Νάνου), Μπάρτζακλη (65′ Συρμή).

*Τον αγώνα παρακολούθησε ο τεχνικός διευθυντής των Εθνικών Ομάδων Κώστας Κωνσταντινίδης, ο προπονητής της Εθνικής Γυναικών Αλέξανδρος Κατηκαρίδης και οι παίκτριες της Εθνικής Γυναικών Χαρούλα Δημητρίου, Ελένη Κακαμπούκη, Αναστασία Σπυριδωνίδου.

Οι δηλώσεις του Γιώργου Παπακώστα:

“Το πρόσημο από τη σημερινή αναμέτρηση είναι σίγουρα θετικό. Είχαμε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, μπήκαμε πολύ επιθετικά και αυτό φάνηκε από το 3-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Αυτό μας έδωσε τη δυνατότητα να δοκιμάσουμε και νέες παίκτριες. Συνολικά, είμαι ικανοποιημένος από τη σημερινή αναμέτρηση, αλλά δεν επαναπαυόμαστε στο αποτέλεσμα. Έχουμε ακόμα μια αναμέτρηση με την Ουγγαρία, η οποία σίγουρα θα είναι πιο ανταγωνιστική καθώς πρόκειται για μια ομάδα με ταλαντούχες και ποιοτικές παίκτριες. Εμείς οφείλουμε να προετοιμαστούμε όσο καλύτερα γίνεται γιατί έχουμε ένα εξαιρετικά απαιτητικό και δύσκολο τουρνουά τον προσεχή Μάρτιο με αντιπάλους την Ιταλία, την Αγγλία και την Σερβία.”