Εθνική Κορασίδων: Νίκησε τα Νησιά Φερόε και ανέβηκε στη League A!

Νίκησε τα Νησιά Φερόε και ανέβηκε στη League A Εθνική Κορασίδων.

Η Εθνική Κορασίδων νίκησε με 2-0 τα Νησιά Φερόε στο LFF Stadium της Λιθουανίαςγια την 3η αγωνιστική του δεύτερου γύρου της League B του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ17.

Με αυτή τη νίκη, η Ελλάδα τερμάτισε με 9 βαθμούς (3 νίκες και τέρματα 12-0) στην 1η θέση του ομίλου και έτσι πήρε την άνοδο για τη League A της επόμενης περιόδου. H Εθνική Ομάδα πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις στο τουρνουά και πήρε δικαιωματικά το εισιτήριο ανόδου στην κορυφαία λίγκα της κατηγορίας.

Η Ελληνική ομάδα άνοιξε το σκορ στο 21’ όταν η Ίβιτς έκανε κίνηση από δεξιά, γύρισε στην επερχόμενη Αργυρώ Φακίνου που με πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 68ο λεπτό η Βαλκάνη πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ της Γιοβάνη αλλά έδιωξε πάνω στη γραμμή η Γιάκομπσεν

Και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, η Μιχαέλα Γιαννή με πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το τελικό 2-0.

Νησιά Φερόε (Εγιόβορ Γιάκομπσεν): Ράσμουσεν, Ντάνιαλσντοτιρ, Β. Γιόχανσεν, Γιάκομπσεν, Κάρλσεν (89’ Στέινχολμ), Μίκελσεν (46’ Μορ), Ζαχάριασεν (73’ Μπεργκσντότιρ), Αόντουμ, Νταλχέιμ (62’ Πέτερσεν), Γκόντφρεντ, Λ. Γιόχανσεν (89’ Γιοργίνσντοτιρ)

Ελλάδα (Γιώργος Παπακώστας): Πεταλωτή, Παντερή (70’ Μαξ), Κωνιωτάκη (90’+2’ Κιουρεξίδου), Βαλκάνη, Κώστα, Ζάγκλη, Αργυρίου, Γιοβάνη, Ίβιτς (70’ Σιαφαρίκα), Φακίνου (89’ Μούγιου), Λαζαράκη (46’ Γιαννή)

Η Ελλάδα έφτασε τους 9 βαθμούς, τα Νησιά Φερόε έμειναν στους 6, ενώ εκκρεμεί ο αγώνας Λιθουανία-Μολδαβία (στις 16:00) για την τελική βαθμολογία του ομίλου Β1.